1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
3 years ago
8

M= -5, point: (7.1.–6.5) Equation of line

Mathematics
1 answer:
OleMash [197]3 years ago
8 0

Answer:

y + 6.5  =-5 (x - 7.1)

Step-by-step explanation:

We can use the point slope equation of a line

y -y1 = m(x-x1)

We have a point and a slope

y - - 6.5 = -5 (x - 7.1)

y + 6.5  =-5 (x - 7.1)

You might be interested in
Marisa has 24 quarters to play games at a carnival. She only wants to play Ring Toss and Knock Down the Clown. If each game cost
KATRIN_1 [288]

Answer:

12 different ways

Step-by-step explanation:

1 to 23

2 to 22

3 to 21

4 to 20

5 to 19

6 to 18

7 to 17

8 to 16

9 to 15

10 to 14

11 to 13

12 to 12

4 0
3 years ago
This map shows the location of mice in the maze.
Alekssandra [29.7K]
On point (5,1) Fam......................
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If there is a 4:6 ratio of dogs to cats in the store. What percentage of the store are dogs?
Liono4ka [1.6K]
60% of the store is dogs.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The base of a juice glass is in the shape of a circle
antoniya [11.8K]
The answer is going to be c
5 0
3 years ago
andreas car gets 25miles per gallon of gas. her vacation cabin is 190 miles away. how many gallons of gas will she need to get t
aliina [53]
You'll need 7.6 gallons of gas... all you do is divide 190 by 25 and get 7.6 as your answer
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Is (1 2) a solution of 6x-y>3
    15·1 answer
  • How do you start this
    10·2 answers
  • On Tuesday, Michael walked to a grocery store in the morning and decided to buy a banana for $9.12 Michael handed the salesperso
    10·1 answer
  • Does anyone know the correct answer?
    14·1 answer
  • Simply this term<br> is -2x+11+6x​
    7·2 answers
  • What is 7 to the power of 8 times seven to the power of -4
    9·2 answers
  • For 3/4 of a pound of peanuts, Jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)? *
    8·1 answer
  • Pleas help it’s due tomrrow
    8·1 answer
  • Please guys say me all answer correctly​
    8·1 answer
  • I need help on way more then just thisT-T-math-
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!