1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
2 years ago
8

For 3/4 of a pound of peanuts, Jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)? *

Mathematics
1 answer:
Tpy6a [65]2 years ago
8 0

Answer:

$3.13/lb

Step-by-step explanation:

Divide 3/4 pound into $2.35:

$2.35

--------- = $3.13/lb

3/4  lb

You might be interested in
Solve:<br> 2(x+2)-5=3(x-1)
sergejj [24]
Answer:
x = 2

Explanation:
2(x+2)-5=3(x-1)
1) Use distributive property (multiply the 2 by x+2 and the 3 by x-1)
2x+4-5=3x-3
2) Combine like terms
2x-1=3x-3
3) Subtract 2x on both sides
-1=x-3
4) Add 3 on both sides
2=x

hope this helps!
7 0
2 years ago
A bag contains 1 blue, 2 green, and 2 red marbles. You choose a marble with one hand and then a second marble with the other han
katrin2010 [14]

The probability that you will first choose a red marble followed by a green marble is 20%.

<h3><u>Probabilities</u> </h3>

Given that a bag contains 1 blue, 2 green, and 2 red marbles, and you choose a marble with one hand and then a second marble with the other hand, to determine what is the probability that you will first choose a red marble followed by to green marble the following calculation must be made:

  • 1 + 2 + 2 = 5
  • 2/5 x 2/4 = X
  • 0.4 x 0.5 = X
  • 0.2 =X
  • 0.2 x 100 = 20

Therefore, the probability that you will first choose a red marble followed by a green marble is 20%.

Learn more about probability in brainly.com/question/26677483

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
12-8.067 <br><br> please help
Gekata [30.6K]

Answer:

Hope this is hepl full

3.933

Step-by-step explanation:

12.000

-<u>8</u><u>.</u><u>0</u><u>6</u><u>7</u>

<u> </u><u>3</u><u>.</u><u>9</u><u>3</u><u>3</u>

6 0
2 years ago
Your car cost $42,500 when you purchased it in 2018. the value of the car decreases by 5% annually.
LuckyWell [14K]
Your car will be worth 34,000 in 2022
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
(a) Draw the net of a cube with sides 4 cm;
Lemur [1.5K]
A) draw a cube
i) 16cm
ii) 80 cm
b)64 cm
Ok so draw the outline of a cube with 4cm each. There is six sides and the area is just multiplying 4 by 4. So, since the area of each side is 16, and there is 6 sides, the surface area is 80 cm. The volume is just length x width x height (4x4x4) so it’s 64 cm cubed.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A tailor used 2 meters of string to make 10 Halloween masks.He used ------- of a meter for each mask
    7·1 answer
  • Rachel hikes at a steady rate from a ranger station to a campground that is 20 mi away. After 2 h, she is 13 mi from the campgro
    11·1 answer
  • 2+2-2-3-87+20090 then split in half
    15·1 answer
  • When it is 11:00 a.m. in Riyadh, it is 4:00 p.m. in Manila. If your flight from Riyadh to Manila lasts 11 hours and 40 minutes,
    10·1 answer
  • Nswer two questions about Systems A AA and B BB: System A AA start text, end text System B BB { − 3 x + 12 y = 15 7 x − 10 y = −
    9·1 answer
  • I need help please, 20 points
    14·2 answers
  • A cylinder has diameter of 4ft and a height of 9ft. Explain whether halving the diameter has the same effect on the surface area
    7·1 answer
  • From the measurements of the legs of a right triangle measuring 3cm, 4cm and the hypotenuse of the same 5cm, calculate the measu
    15·1 answer
  • Which of the following is the equation of a line that has a slope of -2 and passes through the
    7·2 answers
  • Evaluate function helpp mee plzzz
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!