1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
3 years ago
8

For 3/4 of a pound of peanuts, Jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)? *

Mathematics
1 answer:
Tpy6a [65]3 years ago
8 0

Answer:

$3.13/lb

Step-by-step explanation:

Divide 3/4 pound into $2.35:

$2.35

--------- = $3.13/lb

3/4  lb

You might be interested in
The Original price $500 sale price $175 what’s the discount<br><br> this is on discounts and markups
lozanna [386]
The discount is 65%
sorry for the mistake
4 0
3 years ago
Which statements are true? Select the two correct answers.
denpristay [2]

Answer:

5.the square root is positive number lessthan 1 is beteween 0 and 1

1.the square root of a positive number greater than 1 is less thsn number

8 0
3 years ago
Which sums are equal to 1hold 6/8?
katovenus [111]
A. = 7/8
b. = 7/4 = 1 3/4
c. = 7/4 = 1 3/4
d. = 7/4 = 1 3/4

= b,c,d
6 0
4 years ago
True or False - Explain the graphs of two different direct variations can be parallel
Kruka [31]
False because you in comepare and coaiser
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A merchant has coffee worth $20.00 per pound that she wishes to mix with 70 pounds of coffee with​ $90.00 per pound to get a mix
Crank

20x-1000 +4000 = 60x

20x-60x= -4000 +1000

-40x= -3000

x= -3000/-40

75 The mix will be 75 lbs

And $20 coffee will be 75 -50 = 25lbs


6 0
3 years ago
Other questions:
  • How can credit cards be safer than cash? a. It is harder to lose a single credit card than a large number of bills. b. A credit
    14·1 answer
  • What is the radius of a circle with an area of 64 square feet
    8·1 answer
  • In the figure, j || k and m∠1 = 63°<br><br> What is m∠6?
    6·1 answer
  • How many times larger than 4x10power of 3is 8 x 10 power of 6<br> Chose
    7·1 answer
  • Write the following expression as a function of a positive acute angle. Use "+" to indicate a positive value and "-" to indicate
    12·2 answers
  • PLZ PLZ PLZ PLZ hurry
    6·2 answers
  • MARY is making pillows for her new office. She bought 2 1/2 yards of fabric. Her
    15·1 answer
  • Please answer these 2 questions
    12·2 answers
  • Find the percent increase. Round to the nearest percent.
    13·2 answers
  • jesse is putting a ribbon around a square frame. He uses 24 inches of ribbon. How long is each side of the frame
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!