Answer:
B
Step-by-step explanation:
Answer:
C. $16.00
Step-by-step explanation:
First, let's find how much they profit from one loaf
The profit is the difference between how much they sell it for and what they buy it for.
So, we can subtract what they buy the bread for from how much the sell it for
selling price-buying price
2.40-0.80=1.6
So, they profit $1.60 per loaf
To find how much they profit for 10 loaves, multiply their profit from one loaf by 10
profit*10
1.60*10=16
The profit for 10 loaves is $16, or choice C
If X > 0 then X must be a positive number. If Y < 0 then Y must be negative. So the quadrant that contains Positive X values and negative Y values will contain the point that you are looking for. This would be the fourth quadrant.
Answer:
12-16x
Step-by-step explanation:
4(3-4x)
12-16x
they have gathered 26 kilograms so far
Because they already had 2 kilograms before the new recycling plan ,and the new plan was to gather 1 kilogram each week and its been 24 weeks
So u just have to add the 24 kilograms +2 kilograms=26 kilograms