1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana [24]
3 years ago
11

What word has the definition of: a cost per unit

Mathematics
2 answers:
Dafna11 [192]3 years ago
7 0

Answer: Unit price

Step-by-step explanation: Unit price means the cost per unit. Unit price is the cost per unit. To find the unit price, simply divide the price by the number of units.

For example, if 3 apples cost $1.00, find the unit price. Round to the nearest cent if necessary.

Remember that the unit price is the cost per unit which in this case is the cost per apple. Since $1.00 is the cost for 3 apples, to find the cost per apple, we divide 3 into 1. When we divide 3 into 1, we end up with .333 or .3 repeating.

Rounding to the nearest cent, that's 33 cents.

So the unit price for apples is 33 cents per apple.

I have also shown my work in the image attached.

Sliva [168]3 years ago
4 0

Answer:

variable and fixed costs

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The price of a stock decreased $2 per day for four consecutive days. What was the total change in value of the stock over the fo
Elena L [17]
It changes by 2 for four days, so it's -$8
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls pls pls help!!!
cluponka [151]

Answer:

Step-by-step explanation:

there are more money during the week 1 because having a -$8 balance is better than having a -$10 balance, -8 > -10

week 2 has a greater absolute value

| -10| = 10 and |-8| =8 and becasue 10> 8 then |-10| > |-8|

4 0
3 years ago
What is the area of the following shape? Do not put units.
____ [38]

Answer:

Area = 30

Step-by-step explanation:

Add the two sides

8 + 4 = 12

Multiply that number by the height

12 × 5 = 60

Divide that number by 2

60 ÷ 2 = 30

4 0
3 years ago
What is the rate of the graph shown below answer and i will make you branilest
spayn [35]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Basically I use rise over run, or rise ÷ run.

The rise is 4 and the run is 2 in the section I chose. 4÷2 is equal to 2, so the rate of change is 2 feet per second.

7 0
2 years ago
20 POINTS HELP FAST
victus00 [196]

Answer:

brainly.com/question/16576809

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 3 cups doubled ...?
    5·2 answers
  • Find the value of 4 cubed
    13·2 answers
  • The Jones family bought two burgers and one hot dog, paying a total of $4.82. The Smith family bought one burger and two hot dog
    9·1 answer
  • Please answer I am on a test 15p please
    12·2 answers
  • Write the quadratic equation in standard form
    14·1 answer
  • Giving 100 points and giving brainlest
    9·2 answers
  • How do I find Y Im still confused on how to solve Y and if you have any tips please lmk asap. Thank you
    6·1 answer
  • I need help fast thank you!!
    5·2 answers
  • Two trains leave the station at the same time, one traveling due east, the other due west. After 46 minutes, they are 140 miles
    5·1 answer
  • Which of the following is the solution for the inequality below? -3x+2<8
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!