1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zavuch27 [327]
4 years ago
11

Help need to do it the equation and the real world problem

Mathematics
1 answer:
melomori [17]4 years ago
3 0

A volleyball uniform costs $13 for the shirt, $11 for pants, and $8 for socks. Write two equivalent expressions for the total cost of 12 uniforms. Then find the cost.  

Write an expression for the cost of 1 uniform, add $13, $11 and $8 .

$13+$11+$8

Write an expression for the cost of 12 uniforms, multiply 12 by the cost of 1 uniform.

12($13+$11+$8)

Simplify using the distributive property.

=12⋅13+12⋅11+12⋅8=156+132+96

Now Add.

=384

So, the total cost of 12 uniforms is $384 .

You might be interested in
Marco can swim at a speed of 45
diamong [38]
I hope this helps you

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You work at a craft store that sells paint kits. The kits have 4 thin paintbrushes for every 6 thick brushes. What is
liq [111]

Answer:2:3

Step-by-step explanation:

if you were to simplify the ratio just like you would a fraction you would get 2:3

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is a gcf?and what is a gcf for
Umnica [9.8K]
Gcf stands for greatest common factor
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A local food truck specializes in gourmet grilled cheese sandwiches. Each month, the owners of the truck have a constant total o
Serggg [28]

Answer:

A. (9 - 2.25)s ≥ 5,400

B. They will have to sell more than 800 sandwiches per month. I first started by solving the parentheses which is 6.75. Then I divided 5,400 by 6.75 to get 800.

C. It will now end up looking like this: (8 - 2.25)s ≥ 5,400. Then it will be 5.75. Then divide 5,400 by 5.75. Then you end up with 939.13. You have to round up when you are talking about inequalities with money so it will be 940. So they will have to sell 140 more sandwiches during that month.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the answer to 5x+2=6x+11
bonufazy [111]
X=-9
subtract 6x from both sides to get x alone as -1x, subtract 2 from both sides to balance. -1x=9, or 1x=-9
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please need help thank you
    11·1 answer
  • Your new flashlight uses a parabolic mirror which can be modeled by the equation (x – 2)² = 5(y + 1), where x and y are measured
    12·2 answers
  • X+y= -6 ?<br> A(y=3x -1 B(y=-x+3 C( y=-x- 6 D(y =-6x -1
    13·1 answer
  • ( -6p - 8 ) - ( 2p - 6 ) plz :)
    9·2 answers
  • What is the area and perimeter of this shape?
    6·1 answer
  • There are two students Mark and John.
    8·1 answer
  • Help plsss
    13·2 answers
  • Help me with this question <br>I will mark brainlist <br>no web link <br><br>Solve :-<br>9n²-64=0​
    11·1 answer
  • A dishwasher uses 11 liters of water for each cycle. A washing machine uses 5 times as much water as a
    7·1 answer
  • Please Help Me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!