Answer: Light bulbs.
Step-by-step explanation:
Paint Brushes: 29.82 ÷ 14 = $2.13 per brush.
Drywall Screws : 31.84 ÷ 16 = $1.99 per anchor screw.
Light Bulbs: 27.15 ÷ 12 = $2.26 per light bulb.
Sandpaper: 36.54 ÷ 18 = $2.06 per piece of sandpaper.
Answer:3
Step-by-step explanation:
3 ^x= 27
X=3
There are 20 nickels and 10 pennies.
20 cents x 5 is $1.00 and 10 cents x 1 is 10 cents so it is $1.10 because a nickel is 5 cents so 20x5 is a dollar and a penny is worth 1 cent and 10 pennies is 10 cents so $1.00+$0.10=$1.10 brainliest is appreciated! :)
Answer:
Step-by-step explanation:
Adam plans to choose a video game from a section of the store where everything is 75% off.
The expression written by him for this situation is d - 0.75d.
Here, the part d represents the sale price before discount and the part 0.75d is the discount amount.
The expression written by Rena is 0.25d.
Here, the part 0.25d is the price after discount. Since 75% is the discount, the rate after disount is 25% and 25% of d is 0.25d.
Answer:
The model for the temperature of the drink can be written as

Step-by-step explanation:
For a cold drink in a hotter room, we can say that the rate of change of temperature of the drink is proportional to the difference of temperature between the drink and the room.
We can model that in this way

If we rearrange and integrate

We know that at time 0, the temperature of the drink was 52°F. Then we have:

We also know that at t=2, T=55°F

The model for the temperature of the drink can be written as
