Answer:
x = - 90
Step-by-step explanation:
Given
10x + 60 = 9x - 30 ( subtract 9x from both sides )
x + 60 = - 30 ( subtract 60 from both sides )
x = - 90
Answer:
a) d = 36 ft. ( using Pithagoras´theorem )
b) d = 36 ft ( Using ( function sin ) trigonometry
Step-by-step explanation:
a) Using Pythagoras´Theorem:
Diagonal (d) is the hypothenuse of a right triangle of side 25 feet, and according to Pythagoras´Theorem in a right triangle.
d² = a² + b²
In this particular case a = b = 25 feet then
d² = (25)² + ( 25)²
d = √ 2 * (25)²
d = √2 * 25
d = 1,414*25
d = 35,35
d = 36 ft.
b) Using trigonometry:
We know that sin 45° = cos 45° = √2 / 2
In a right triangle
sin α = opposite side / hypothenuse (d)
sin 45° = √2 / 2 = 25/ d
√2 *d = 2* 25
d = 50/√2
d = 50 / 1,414
d = 35,36
d = 36 ft
<h3>
Answer: 9</h3>
========================================================
Work Shown:
Apply the pythagorean theorem
a^2 + b^2 = c^2
12^2 + b^2 = 15^2
144 + b^2 = 225
b^2 = 225-144
b^2 = 81
b = sqrt(81)
b = 9
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Answer:
13. 5 minutes
Step-by-step explanation:
This is a simple proportion problem. Make two fractions where one item is always on the top and the other on the bottom.
Now, cross multiply (multiply the two numbers diagonal from each other and divide the diagonal with the x value)
576 x 3 = 1, 728
1, 728 / 128 = 13.5