1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolezko [41]
3 years ago
12

4. You work in the upholstery department of a furniture factory.

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]3 years ago
4 0

Answer:

a. $1360

b. $8.50 per hour

Step-by-step explanation:

a.

5 couches upholstered, each 105 equals 5 * 105 = 525

6 loveseats upholstered, each 85 equals 6 * 85 = 510

5 chairs upholstered, each 65 equals 5 * 65 = 325

Hence, total pay = 525 + 510 + 325 = $1360

b.

To find hourly rate, we take total amount and divide it by number of hours.

1360/160 = $8.5 per hour

Hence, hourly rate is $8.50 per hour

You might be interested in
A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?
Tamiku [17]
Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Prove the following statement.
gayaneshka [121]

Answer:

You can prove this statement as follows:

Step-by-step explanation:

An odd integer is a number of the form 2k+1 where k\in \mathbb{Z}. Consider the following cases.

Case 1. If k is even we have: (2k+1)^{2}=(2(2s)+1)^{2}=(4s+1)^{2}=16s^2+8s+1=8(2s^2+s)+1.

If we denote by m=2s^2+2 we have that (2k+1)^{2}=8m+1.

Case 2. if k is odd we have: (2k+1)^{2}=(2(2s+1)+1)^{2}=(4s+3)^{2}=16s^2+24s+9=16s^{2}+24s+8+1=8(2s^{2}+3s+1)+1.

If we denote by m=2s^{2}+24s+1 we have that (2k+1)^{2}=8m+1

This result says that the remainder when we divide the square of any odd integer by 8 is 1.

6 0
2 years ago
You buy rice at $0.71 a pound. One batch of fried rice requires 3 pounds rice. How much does the rice for one batch cost? Round
Phoenix [80]

Answer:

To make one batch of fried rice you'd need to pay $2.13

Step-by-step explanation:


4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The dimensions of a right prism​
kupik [55]

Answer:

v = 3/2

Step-by-step explanation:

volume = length × width × height

volume = 3/2 × 1/2 × 2

volume = 3/4 × 2

volume = 6/4 = 3/2

5 0
2 years ago
A Pest control company sprays insecticide around the perimeter of a 180 ft by 180 ft building. If the spray costs $.11 per foot,
andreev551 [17]
P = 4a.....this is the perimeter of a square
P = 4(180)
P = 720 ft

and if the spray cost 0.11 per ft......720 * 0.11 = 79.20 rounded to the nearest dollar is $ 79 <==
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help on algebra
    10·1 answer
  • How do you put 2 and 3 quarters in inches<br> what i mean is like 2.4 or 3.2 or whatever
    15·1 answer
  • How do I mutiply 5 times 55
    8·1 answer
  • At the fast pack shiping. The employees can unload 25 trucks in 5 hours which of the following is a correct unit rate for this s
    14·1 answer
  • Identify the double displacement reaction.
    15·1 answer
  • Please tel me the answer to 17- ? =12
    13·1 answer
  • Would it be 4? Or would I do 1 divided by four
    12·1 answer
  • Plz help me well mark brainliest if correct ...??????????
    5·2 answers
  • HELP PLEASE ANSWER FULL QUESTION
    6·1 answer
  • 4.8/2z+15=0.2/5<br><br> Plz help I am only 8
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!