Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
Answer:
You can prove this statement as follows:
Step-by-step explanation:
An odd integer is a number of the form
where
. Consider the following cases.
Case 1. If
is even we have:
.
If we denote by
we have that
.
Case 2. if
is odd we have:
.
If we denote by
we have that 
This result says that the remainder when we divide the square of any odd integer by 8 is 1.
Answer:
To make one batch of fried rice you'd need to pay $2.13
Step-by-step explanation:
Answer:
v = 3/2
Step-by-step explanation:
volume = length × width × height
volume = 3/2 × 1/2 × 2
volume = 3/4 × 2
volume = 6/4 = 3/2
P = 4a.....this is the perimeter of a square
P = 4(180)
P = 720 ft
and if the spray cost 0.11 per ft......720 * 0.11 = 79.20 rounded to the nearest dollar is $ 79 <==