1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GaryK [48]
4 years ago
10

Solve for m -mk-90>85

Mathematics
1 answer:
loris [4]4 years ago
5 0
First add 90 to both sides) -mk>85+90simplify 85+90 to 175) -mk>175divide both sides by K) -m>175/kmultiply both sides by -1) m<-175/k
 YOUR ANSWER IS
M<-175/K 
hope l helped today l was stuck on the same question doing part 2 of alg exam , and l came through your question l hope it's not too late :)
You might be interested in
Can u help with this plzz
Rama09 [41]

Answer:

Umm, it's just a black screen

Step-by-step explanation:

My only answer is that you turn a light on or something.Where's the question?

8 0
3 years ago
Find the surface area.<br> 7 in.<br> 7 in.<br> 7 in.<br> please help
saveliy_v [14]

Answer:

294

Step-by-step explanation:

One side is 7×7 which is 49.

There are six sides so now it's 49×6, which gives you 294.

6 0
3 years ago
You only have to get this second answer right (30 points)
DanielleElmas [232]

Answer:

6 nights with 4 logs left over

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
okay so we have this question of the week thing and this week our answer is 47 so i need a algebra problem that equals 47 can so
mestny [16]

Answer: 5 times 5 plus 11 plus 11

Step-by-step explanation:

Creating an algebra problem that equals to 47.

5 times 5 is 25

25 plus 11 is 36

36 plus 11 is 47

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help meeeee I don’t really understand it
vredina [299]
3*3+4*4=x*x and 9+16=25 so x is 5 and then add other sides so 5+8+4+5
7 0
3 years ago
Other questions:
  • McKenna spends 1 3/4 hours mopping the floors and 3 3/8 hours mowing and weeding the yard. How many hours does she spend on her
    13·1 answer
  • What do you think the answer is, I really need help, please and thank you, Hurry
    9·2 answers
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • A figure skating school offers introductory lessons at $45 per session. There is also a registration fee of $65.
    6·2 answers
  • ANSWER PLS ITS URGENT NEED DONE IN ONE MIN BUS IS COMING!!!! pls dont let me fail!!!!! (will mark as brainliest)
    13·2 answers
  • Solve the equation ln(1+x)=1+ln(x)
    14·2 answers
  • A chord consists of notes that sound good together. The C major chord starting at middle C has the following frequencies: C - 26
    13·1 answer
  • Mx-2mx+my + 2ny<br> I have to factorize this
    11·1 answer
  • Solve for x. 3(x−7)=6(x−10) Enter your answer in the box. x =
    5·1 answer
  • In a basketball game, you made 4 baskets out of 12 attempts. Your teammate made 3 baskets out of 8 attemps
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!