1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
4 years ago
14

indicate the quadrant in which the terminal side of theta must lie in order that sin theta is negative and tan theta is postitiv

e
Mathematics
1 answer:
castortr0y [4]4 years ago
5 0
I’m sorry I don’t know your answer I tried?
You might be interested in
THe question asked what is 0.35 written as a ratio?
Masja [62]
Step 1: 0.35 = 35⁄100 
Step 2: Simplify 35⁄100 = 7⁄20
answer: 7/20
5 0
4 years ago
What is the length of AE<br><br> 1. 17.1<br> 2. 23.39<br> 3. 22.9<br> 4. 43.39
jonny [76]
I hope this helps you



17,1/17,1+20=20/20+AE


17,1/37,1=20/20+AE


171/371=20/20+AE

20+AE=20.371/171

20+AE=43,39

AE=23,39





4 0
3 years ago
Anmelic with Polynomials: Tutorial
adoni [48]
Hhhggffrrvbhhnsnsnsnsnsnsnsnnsnzsnnsnsnsnsnsndndnddmdmdnndndndndhd
3 0
3 years ago
Hi everyone , Would you help me please :
Veseljchak [2.6K]
 
\displaystyle  \\ &#10; \frac{1}{ \sqrt{2} } = \frac{1 \times \sqrt{2}}{ \sqrt{2} \times \sqrt{2}} = \boxed{\frac{\sqrt{2}}{2}}



8 0
3 years ago
Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
bekas [8.4K]

Answer:

Each notebook costs $2

Step-by-step explanation:

We have to find the amount she spent on each notebook.

22-10=12

We know she spent $12 on six notebooks

We need to divide to find the answer

12/6=2

Each notebook costs $12

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the area of the region bounded by the curves <img src="https://tex.z-dn.net/?f=y%3Dsin%5E-1%5Cfrac%7Bx%7D%7B2%7D" id="TexFo
    13·1 answer
  • Water flowing at the rate of 15km/hr through a pipe of diameter 14cm into a cuboidal pond which is 50m long and 44m wide. In whi
    14·1 answer
  • Antonio gave 27 tomatoes to his neighbor and 15 to his brother. he had 72 tomatoes before diving some away. how many tomatoes do
    7·1 answer
  • The cross section of rectangular prism A measures 3 units by 2 units. The cross section of triangular prism B has a base that me
    11·1 answer
  • Please help its my 2nd time having to repost this question
    6·2 answers
  • 11/2 oz equals how many pounds
    15·1 answer
  • Ayo so like i'm doing logarithms and i need help how do you solve 3(5)^x=192 for the variable thanks
    5·2 answers
  • It’s due today please help meeee!!
    7·1 answer
  • What is the ratio of the people who prefer vanilla to the people who prefer strawberry?
    9·1 answer
  • There are 48 students in a school play. The ratio of boys to girls is 5 : 7. How many more girls than boys are in the play?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!