1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VLD [36.1K]
3 years ago
12

How can you find the number of sevenths in 5 3/7

Mathematics
2 answers:
Gnoma [55]3 years ago
4 0
5 times 7 is 35 plus 3 is 38
Afina-wow [57]3 years ago
4 0
Multiply five by seven to get thirty five. the total number of sevenths is 38/7
You might be interested in
Bao is mixing flour and water to make dough the graph shows how much water he uses for different amounts of flour .How many lite
Allushta [10]

To know how many liters of water Bao use per liter of flour we have to divide the liters or flour so:

\frac{1}{3}=0.33

So Bao uses 0.33 or 1/3 of water per liter or flour

and to know hoy manu liters of flour Bao use per liter of water we have to made the oposite division so:

\frac{3}{1}=3

She use 3 liters of flour per liter of water

8 0
1 year ago
50 POINTS AND BRAINIEST PLEASE HELP
exis [7]

Answer:

<h2><u>y = -2x</u></h2>

Step-by-step explanation:

If you notice very carefully then you will see that the line passes through the points :

( 1 , - 2 )

( - 1 , 2 )

Hence the value of x = 1 when the value of y = - 2 .

We know that - 2 × 1 = - 2

⇒ - 2 x = y

⇒ y = - 2x

Hence the first OPTION is correct .

Verification :

For points ( - 1 , 2 ) we can write :

y = - 2x

⇒ 2 = - 2 × - 1

⇒ 2 = 2

Hence the answer is verified .

Always try to use the converse of the graphical method .

( Nothing converse is there ... just saying the opposite steps of that method :P )

I mean in graphical method we plot points and then join , here identify the joined points and then make the equation .

5 0
3 years ago
Can someone please answer this ‍♀️
Marianna [84]
A) JL and JK

Because you must always start from top to bottom and left to right.
7 0
3 years ago
The difference between the areas of the figures is less than 4.
coldgirl [10]

Answer:

1. |40 – 4x| < 4

2. 9 < x < 11

Step-by-step explanation:

We'll begin by calculating the area of each figure. This can be obtained as follow:

For triangle:

Area = ½ × base × height

Base = 8

Height = 6

Area =?

Area = ½ × 8 × 6

Area = 4 × 6

Area = 24

For Rectangle:

Area = length × breadth

Length = x – 4

Breadth = 4

Area =?

Area = (x – 4) × 4

Area = 4x – 16

Summary:

Area of triangle (Aₜ) = 24

Area of rectangle (Aᵣ) = 4x – 16

1. Writing an absolute value for the inequality.

From the question given above, we were told that the difference between the areas of the figures is less than 4. This can be written as:

Aₜ – Aᵣ < 4

Area of triangle (Aₜ) = 24

Area of rectangle (Aᵣ) = 4x – 16

24 – (4x – 16) < 4

Simplify

24 – (4x – 16) < 4

Clear bracket

24 – 4x + 16 < 4

24 + 16 – 4x < 4

40 – 4x < 4

Thus, we can write the absolute value for the above inequality as:

|40 – 4x| < 4

2. Determination of the solution of the inequality.

This is illustrated below:

|40 – 4x| < 4

Thus the above equation can be written as

– 4 < 40 – 4x < 4

Subtract 40 from both side

– 4 – 40 < 40 – 4x – 40 < 4 –40

– 44 < – 4x < – 36

Divide through by –4

– 44/–4 < x < – 36/–4

11 > x > 9

Note: the inequality sign changed because we divided by a negative number

Thus, 11 > x > 9 becomes 9 < x < 11

Therefore, the solution to the inequality is 9 < x < 11

3 0
4 years ago
For rational functions and functions with square roots, the domain can be all real
bekas [8.4K]

Answer:

Step-by-step explanation: 0

8 0
3 years ago
Other questions:
  • the table shows how far four students walked in 5 minutes. how far did they walk together. 3/4, 1/2,2/3,3/4.
    9·1 answer
  • What is the angle measure of angle b?<br> b<br> 67°<br> A) 113°<br> C) 157°<br> B) 23°<br> D) 67°
    15·2 answers
  • Mike bought a soft drink for 2 dollars and 7 candy bars. He spent a total of 23 dollars. How much did each candy bar cost? Write
    11·2 answers
  • What is the definition of indemnity??
    12·1 answer
  • El precio de costo de “x” artículos es 60x + 4 000, además el precio de venta de los mismos es 80x. Determinar la cantidad de ar
    15·1 answer
  • A 3 liter bottle of juice costs $5.70<br> What is the unit price for 1 liter of juice?
    8·2 answers
  • Pls I need help no links no fame awnsers
    15·2 answers
  • #2! thanks baebaeeeeeeeeee
    11·1 answer
  • I need help Please!! 1-4 Please I will Brainliest Please Help!!
    12·2 answers
  • 1/3x − 1/3<br> Factored please help ;)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!