1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Julli [10]
4 years ago
11

Mary had 5 nickels in her bank her dad gave her 4 more nickels how many nickels does Mary have now

Mathematics
1 answer:
bezimeni [28]4 years ago
3 0
If Mary has 5 nickels in her bank and her dad gave her 4 more nickels that means Mary will have 4 more nickels to add to her bank and overall she will have 9 nickels. Good luck!!
You might be interested in
Explain why 1/12 + 1/2= 7/12
valentina_108 [34]

Answer:

1/12 + 1/2 = 1/12 + 6/12 - 1+6/12 = 7/12

Step-by-step explanation:

hope this makes sense

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
-5+14x+12=-91<br><br><br> with work plz
Alex777 [14]
14x+7=-91
-7=-91-7
14x=-98
*14 *14
x= -1372
4 0
3 years ago
Express it in slope-intercept form​
raketka [301]

y =  \frac{1}{2} x - 3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hey! i’ll give brainliest help thanks
Natalka [10]

Answer:

its A

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is 2 and 2/3 mi in feet
Nina [5.8K]
14080 ft is the answer

hope this helps you
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The given amount of annual interest is earned from a total of $13,000 invested in two funds paying simple interest. Write and so
    8·1 answer
  • I think of a number, add 3 to it and multiply the result by 7.
    12·1 answer
  • In considering career options, Ella would like to enter an industry with at least 50% growth from 2000 to 2010. Based on the abo
    8·2 answers
  • What numbers fall between 4.7 and 4.8 on a number line
    8·2 answers
  • What is the answer?! *PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION*
    14·1 answer
  • Type the correct answer in each box use numerals instead of words if nessasary us /for fractions subtract write your amswer in s
    13·1 answer
  • (1) 16 liters of kerosene is needed for 12 stoves 14
    6·2 answers
  • QUESTION 5 of 10: You have a choice of a $2,000 rebate on a $13,000 vehicle or 18% off. Which is better?
    8·1 answer
  • A 2-cup bottle of shampoo costs $11.20. What is the price per fluid ounce?
    15·2 answers
  • The sum of two numbers is 25, and one number is four times the other number. Find the numbers.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!