1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
3 years ago
8

800 students are going on a school trip by bus.

Mathematics
2 answers:
kherson [118]3 years ago
7 0

Answer:

24 buses

Step-by-step explanation:

In order to find the answer, we need to divide the number of students by the capacity of each bus. There are 800 students and each bus carries 34.

800/34=23.5

Since we can't have half of a bus, we round up to 24.

24 buses

Tema [17]3 years ago
6 0
The answer is twenty four
You might be interested in
The base of a triangle is 9 inches more than 3 times the height. if the area of the triangle is 105 square inches, find the base
wolverine [178]
So to solve you need to set up equations, Using h as the height. So the base is 9 inches more  (+9)  than 3 times the height (3h) so 3h+9 equals the base. You have the area so you need to plug in the equation for the base and h for height and divide it all by 2. h(3h+9)/2=105. after you solve that and get h by itself you should get h= 7 and the b= 30 
4 0
3 years ago
The formula for the rate at which water is flowing is R=v/t, where
Anarel [89]
The answer is b I hope I could help
3 0
2 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Which is the function represented by the table
mestny [16]

Answer:

the first function is correct

8 0
3 years ago
A clown has three purple balloons labeled a, b, and c
AVprozaik [17]

Be more specific I’m not understanding your question?

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Helllllllllllp meeeeeee
    14·1 answer
  • The diagonals of a rhombus are 21 m and 32m. what is the area of the rhombus
    9·1 answer
  • Is 3/5 equivalent to 0.35
    15·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 63cm. The length is 4cm more than its width. Find the dimensions of the rectangle
    5·1 answer
  • A spherical balloon with radius r inches has volume defined by the function below. Find a function that represents the amount of
    11·1 answer
  • Please do help I'm very confused
    11·1 answer
  • Please help my sister has da struggles
    7·1 answer
  • Marty cuts 2.05 ounces of cheese from a 4.6 ounce block of cheddar cheese. How many ounces of cheddar cheese are left in the blo
    10·1 answer
  • Cost price = $780. Selling price = $707.85. Find the loss as a percentage of the cost price.
    13·1 answer
  • One more guys, can you guys help me?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!