1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pychu [463]
3 years ago
15

Proctor and Gamble is a large multinational organization that has many business sharing distribution resources. Diversification

strategies take advantage of the __________ that exist in their organization. a) employees b) costs c) discontinuities d) synergies.
Business
1 answer:
Stella [2.4K]3 years ago
8 0

Answer:

d) synergies

Explanation:

Synergy refers to the interaction between two or more entities (employees, workers, departments, etc.) that produce a greater value than the sum of their individual parts.

Imagine if Proctor & Gamble which manages nearly 40 different brands, had to have individual distribution centers for each brand. Besides having to spend a ridiculous amount of money, their work would be negatively affected by all the extra coordination processes needed and the extra time wasted.

You might be interested in
When the company is hosting an event, managers should assign event preparations to a ________. Preparations include trucking in
zimovet [89]

Answer:

The correct word for the blank space is:  cross-functional team.

Explanation:

Cross-functional teams are groups of people working for a common objective with different functional experience. Employees from the departments of accounting, marketing, logistics, and human resources could be within the organization. <em>Catering </em>firms fall under this type of category.

8 0
2 years ago
Financial functions format calculated values as currency, with _______. Question 3 options: a) positive cash flow appearing in r
Vlada [557]

Answer:

d) negative cash flow appearing in red font.

Explanation:

Colour coding is a type of excel formatting for financial modelling.

Color coding allows anyone to immediately pick up your model and know what can be changed (assumptions) and what should not be altered (formulas).

Example:

negative cash flow (Cash outflow) of the company appears in red font while positive cash flow (Cash inflow) of the company appears in green font.

3 0
3 years ago
The variable overhead rate is $9.30 per direct labor-hour. The company's budgeted fixed manufacturing overhead is $106,140 per m
Pani-rosa [81]

Answer:

Cash= 87,910 + 9.3*direct labor hour

Explanation:

Giving the following information:

The variable overhead rate is $9.30 per direct labor-hour. The company's budgeted fixed manufacturing overhead is $106,140 per month, which includes depreciation of $18,230.

Cash= (106,140 - 18,230) + 9.3*direct labor hour

Cash= 87,910 + 9.3*direct labor hour

8 0
3 years ago
"You plan on saving money for retirement in 30 years (t=30) at which time, you wish to have saved $1,000,000. In order to do thi
MissTica

Answer:

<u>X= $15,692.9393</u>

Explanation:

Giving the following information:

Number of years= 30

Final value= 1,000,000

First, deposit $10000 for ten years (last deposit at t=10).

After ten years, you deposit X for 20 years until t=30.

i= 6%

First, we need to calculate the final value in t=10. We are going to use the following formula:

FV= {A*[(1+i)^t-1]}/i

FV= {10000*[(1.06^10)-1]}/0.06= $131807.9494

We can calculate the amount of money to input every year. We need to isolate A:

A= (FV*i)/[(1+i)^n-1]

First, we need to calculate the final value of the $131807.9494

FV= PV*[(1+i)^n]

FV= 131807.9494*1.06)^20= 422725.95

We need (1000000-4227725.95) $577274.05 to reache $1000000

A= (FV*i)/[(1+i)^n-1]

A= (577274.05*0.06)/[(1.06^20)-1]= 15692.9393

<u>X= $15,692.9393</u>

6 0
3 years ago
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Other questions:
  • As an investor and based on your understanding of risk, which of the following statements is true?
    12·1 answer
  • For a performance appraisal to be effective, it should do all of the following except: a. take place several times a year b. be
    14·1 answer
  • Troy received a gift of 100 shares of stock from his grandmother on July 1 of the current year. Troy's grandmother had owned the
    13·1 answer
  • American president obama enacted a five-year freeze on federal salaries to help the government achieve its objectives of reducin
    15·1 answer
  • Which of the followings
    12·2 answers
  • Successful firms of today would ?
    10·1 answer
  • Eleanor is a divorce attorney who practices law in Dallas. She wants to join the American Divorce Lawyers Association (ADLA), a
    7·1 answer
  • Presented below is information for Cullumber Company for the month of January 2017.
    9·1 answer
  • A price-cutting tactic may backfire if
    7·1 answer
  • Ben and Jerry were currently both producing at point A on their production possibilities frontier and then Ben decided he would
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!