Answer:
5 months
Step-by-step explanation:
Equation A: 15+30x
Equation B: 35x
In 5 months Gym a will cost 15+30(5) or $175 and Gym B will also cost $175.
Basically all you have to do is apply reasonable numbers until you find out where the costs will meet up.

Divide each side by 4 (division property of equality lets us do this) to find the price of one tomato.

(85 cents)
Answer:
13 pieces
Step-by-step explanation:
First we convert 4m into cm :
1m = 100cm
4m = 400cm
Now we need to figure out how many 30s go into 400 :
400 ÷ 30 = 13 remainder 10
So 13 pieces can be cut from the ribbon
Hope this helped and have a good day
Answer:
x=23
Step-by-step explanation:
Hello There!
Remember the exterior angle of a triangle is equal to the opposite interior angles of a triangle
so
137-x=2x+3x-1
now we can solve for x
step 1 combine like terms
2x+3x=5x
now we have
137-x=5x-1
step 2 add 1 to each side
-1+1 cancels out
137+1=138
138-x=5x
step 2 add x to each side
-x+x cancels out
5x+x=6x
now we have
138=6x
step 3 divide each side by 6
6x/6=x
138/6=23
we´re left with x=23