1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marat540 [252]
2 years ago
10

Rami uses chalk to draw a rectangle with a length of 4 1/2 yards.

Mathematics
2 answers:
ycow [4]2 years ago
4 0

Answer:

162 inches

Step-by-step explanation:

There are 3 feet in a yard.

There are 12 inches in a foot.

3*12=36

There are 36 inches in a yard.

The length of the rectangle is 4 1/2 yards.

Convert to improper fraction to multiply more easily.

4 1/2 = 9/2

Multiply. (Denominators together, numerators together)

9/2*36=324/2

Simplify

162

Makovka662 [10]2 years ago
3 0

Answer:

162 inches

Step-by-step explanation:

1 yard = 36 in

36 × 4 1/2 ( or 4.5) =162

Hope dis helps :3  o(* ̄▽ ̄*)ブ

You might be interested in
Solve for X. Show your work<br><br> 2x + 6 = x - 5
irina1246 [14]

2x + 6 = x - 5

2x - x = -5 - 6

x = -11 ← the end

8 0
3 years ago
Write an equation in terms of x. Solve the equation. Then find AB and BC.
Wittaler [7]
The answer is AB=7×+2
6 0
2 years ago
The lighthouse was moved 230 feet inland at a rate of 40 feet per hour. How many hours did it take to move the lighthouse? What
Aleks04 [339]

Answer:

5.75

Step-by-step explanation:

4) 230 ÷ 40 = 5.75

3 0
3 years ago
Write the algebraic expression? The difference of a number x and 1/2
katrin [286]
X - 1/2 because difference is subtraction
8 0
3 years ago
Is 4/7 24/35 perform<br> a ratio
uysha [10]
No. If  4x= 24 then x=6. 7 multiplied by 6 equals 42, not 35 so this is not a ratio.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x) and g(x) are quadratic functions but (f+g)(x) produces true graph below, hutch statement must be true ?
    12·1 answer
  • 3 examples of a discrete variable? ​
    6·1 answer
  • (8x^2+6x-4)/2 <br> ?????????
    7·2 answers
  • The root of the equation<br> 3x
    5·1 answer
  • $220 for the 12ft of rope.How much is gor 1 feet?Find the unit rate.Round to the nearest hundredth if necessary
    9·1 answer
  • Hey guys can you please help me out with my math homework
    11·1 answer
  • Can someone help me with this triangle??<br> Find missing side lengths
    11·1 answer
  • A company that makes hair-care products had 5,000 people try a new shampoo. of the 5,000 people, 15 had a mild allergic reaction
    10·1 answer
  • Who ever is reading this:
    12·2 answers
  • X square root 7x + 10<br> factor the equation<br><br> algerbra 2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!