1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madam [21]
3 years ago
14

Ples help meeeeeeeee

Mathematics
2 answers:
lorasvet [3.4K]3 years ago
6 0

Answer:

See attached image for calculations.

Step-by-step explanation:

To make the calculation easier, we multiply both dividend and divisor by 100 to work with whole numbers, thus

528.8/0.08 = 52880 / 8

See attached image for details.

svetoff [14.1K]3 years ago
3 0

Answer:

6610

Step-by-step explanation:

Move the decimal 2 spots to the right and add 2 zeros more behind the 528.8

so its becomes 8 divide what that number is

You might be interested in
What is the area of a rectangle that is 1 1 4 1 4 1 ​ 1, start fraction, 1, divided by, 4, end fraction meters long and 3 4 4 3
hjlf

Answer:

4 11/16 m²

Step-by-step explanation:

The formula for the area of a rectangle = Length × Width

From the question:

Length = 1 1/4 m

Width = 3 3/4m

Area of the rectangle =

1 1/4 m × 3 3/4 m

= 5/4 m × 15/4 m

= 75/16 m²

= 4 11/16 m²

Area of the rectangle = 4 11/16 m²

7 0
3 years ago
What is the value of x?
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

X = 5°

Step-by-step explanation:

180° on a straight line.

180 - 100 = 80 angle ABC = 80°

angle ACB is vertically opposite to the 60° given

ACB = 60°

180 - 80 - 60 = 7x+5

40 = 7x + 5

7x = 35

X = 5

6 0
3 years ago
can someone please help me answer this thank you, will give brainliest if i can just please no spam answers, thank you!
Gelneren [198K]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

w=11

I hope this helps

(15-4) = 11

5 0
3 years ago
One dozen eggs cost $1.98 how much does 1 egg cost
RSB [31]
I think it would be 15 cents!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify (3+√5)(5+√3)
Scorpion4ik [409]

Answer:

answer of this question is

35.24

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Round each addend to the nearest ten thousand,and then find the estimated sum.?
    14·1 answer
  • Graph the line with slope -3 and -1
    14·1 answer
  • Brandon follows a 2,800 calorie per diet. He has 11 servings of breads and cereals which average 140 calories each. Yesterday he
    10·1 answer
  • PLEASE HELP!!!! Show steps and explain how to get the answer please <br><br> Solve 5x-16=4(x-8)-3x
    5·2 answers
  • martin is ordering dvds online. each dvd is priced at $8.50. the wedsite also charges a flat fee of $5.00 for shipping and handl
    14·1 answer
  • Simplyfy the given equation 5x+2(x-3)=-2(x-1)
    15·1 answer
  • Solve.and show your work
    7·1 answer
  • Please help me understand how to solve this
    5·1 answer
  • Slope intercept from 2y=-1x-8 step by step please
    10·1 answer
  • Find P(5) when p = 0.38
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!