1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
atroni [7]
2 years ago
9

ally needs to make a cake that hs to be 48 inches long but she already has 1/2 inches done how much more dose she have left to m

ake
Mathematics
2 answers:
svetoff [14.1K]2 years ago
7 0
Hi there!

If Ally has to make a cake 48 inches long and already has 1/2 complete we can complete some simple math to determine how much is left for her to complete.

48 inches - 1/2 inches = 47 & 1/2 or 47.5 inches.

Therefore Ally has 47 & 1/2 inches left of the cake to make.
FromTheMoon [43]2 years ago
5 0
24. you divide 48 by 2 to get the answer
You might be interested in
Need help with this question
kicyunya [14]

The equation of the line that passes through the points (2,1) and (5,-8) is

y = -3x + 7

6 0
2 years ago
Jay sells 10 packs of apples for 80p. He wants to make £75 at the end of the year. How many packs of apples does he need to sell
ipn [44]

Answer:

937.5 packs of apples

Step-by-step explanation:

Note that:

100p = £1

80p = x

Cross Multiply

100x = 80p × £1

x = 80/100

x = £0.8

Jay sells 10 packs of apples for 80p.

Hence:

£0.8 = 10 packs of apples

£75 = x

Cross Multiply

£0.8 × x = £75 × 10 Packs

x = £75 × 10 Packs/£0.8

x = 937.5

Therefore, to make £75 at the end of the year, he has to sell 937.5 packs of apples

3 0
2 years ago
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Paladinen [302]
Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
8 0
2 years ago
Write down, the three odd numbers in terms of ‘n’ whose middle term is ′2n − 1′
Afina-wow [57]

Answer:

but what is the value of term 'n'

Step-by-step explanation:

n=3

2n-1

2×3-1

6-1

5

Ans

8 0
3 years ago
Pls help me this is dur in 10 minutes.​
Alchen [17]

Answer:

answer for the question is 1.point R means that the unit rate is $14.00 per pound

6 0
2 years ago
Other questions:
  • In Exercise,solve for x.<br> x2 + 4x - 5 = 0
    13·1 answer
  • If pentagon ABCDE is rotated 180 degrees around the origin to create pentagon A’B’C’D’E’, what is the ordered pair of point A’?
    11·1 answer
  • A, B, C, D, and E are collinear points. AE = 34, BD = 16, and AB = BC =CD. What is the length of CE?
    5·2 answers
  • NEED HELP HELP ME PLEASE
    6·1 answer
  • Tell whether the function represents exponential growth or exponential decay. Identify the percent increase or decrease. Then gr
    9·1 answer
  • One question is all I need help on.
    13·1 answer
  • A submarine that is already at 605 feet below sea level ascends (rises up) 475 feet before descending (sinking down) another 255
    11·1 answer
  • Sally answered 5 problems incorrectly on her math test if she didn’t finish the last 2 problems how many did she answer correctl
    15·1 answer
  • Slope review help needed ASAP will give brainliest
    12·1 answer
  • 20.<br> 30a³-26a² - 36a + 8<br> (10a - 2) <br><br> i have to divide
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!