1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skad [1K]
3 years ago
6

4/5 and 3/7 plz help

Mathematics
1 answer:
Anika [276]3 years ago
5 0

Answer:

What are you trying to ask

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Find the scale factor of the dilation shown<br><br> A. 1/2<br> B. 3/2<br> C. 2<br> D. 2/3
AleksandrR [38]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

To go from 6 to 9 you'd first have to divide 6 by 2 and the multiply by 3,

so \frac{1}{2} x 3 = \frac{3}{2}

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a trip from New York city to Seattle is 2,852.1 miles.  a family wants to make the drive in 10 days, driving the same number of
Nastasia [14]
2,852.1 miles / 10 days = about 285.21 miles per day .
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Sheila, janice, and katen, working together at the same rate, can complete a job in 3 1/3 days. Working at the same rate, how mu
pychu [463]

Answer:

Janice and Karen could do in 1 day:

  • <u>20% of the job</u>.

Step-by-step explanation:

To identify how much of the job could janice and caren do in 1 day, first, we must find how much of the job make just 1 person at the same rate:

If three persons make a job in 3 1/3 days, 1 person make the job in x:

  • 3 persons ⇒ 3 1/3 days or 10/3 days
  • 1 person ⇒ x

Then:

  • x=\frac{1 person*\frac{10}{3}days }{3 persons} (we cancel the unit "persons")
  • x=\frac{\frac{10}{3}days }{3}
  • x = 10 days

Just a person would need 10 days to complete a job, now, we're gonna divide this value in 2 to obtain the time that need two persons to complete a job:

  • Time to complete a job between 2 persons = \frac{10}{2}days
  • Time to complete a job between 2 persons = 5 days

How two persons need 5 days to complete a job (in this case, the two persons are Janice and Karen), we can make a simple rule of three to obtain the percentage made in 1 day:

  • 5 days ⇒ 100% of a job
  • 1 day ⇒ x

Then:

  • x=\frac{1*100}{5} (you can use the % if you want, the result is the same)
  • x=\frac{100}{5}
  • x=20

As you can see, <u><em>Janice and Karen just in a day could do 20% of the job</em></u>.

3 0
3 years ago
I need help with this one too
NikAS [45]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

I'm pretty sure that the shaded space represents all possible solutions, meaning that the X has to be greater than or equal to 2.

3 0
3 years ago
Please help with algebra problem
kumpel [21]
Number of weekend minutes used: x
Number of weekday minutes used: y

This month Nick was billed for 643 minutes:
(1) x+y=643

The charge for these minutes was $35.44
Telephone company charges $0.04 per minute for weekend calls (x)
and $0.08 per minute for calls made on weekdays (y)
(2) 0.04x+0.08y=35.44

We have a system of 2 equations and 2 unkowns:
(1) x+y=643
(2) 0.04x+0.08y=35.44

Using the method of substitution
Isolating x from the first equation:
(1) x+y-y=643-y
(3) x=643-y

Replacing x by 643-y in the second equation
(2) 0.04x+0.08y=35.44
0.04(643-y)+0.08y=35.44
25.72-0.04y+0.08y=35.44
0.04y+25.72=35.44

Solving for y:
0.04y+25.72-25.72=35.44-25.72
0.04y=9.72

Dividing both sides of the equation by 0.04:
0.04y/0.04=9.72/0.04
y=243

Replacing y by 243 in the equation (3)
(3) x=643-y
x=643-243
x=400

Answers:
The number of weekends minutes used was 400
The number of weekdays minutes used was 243
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Veronica owns stocks worth 11,200. She owes 4,500 on her student loans and 800 on her credit cards. She owes 6,000 on her car th
    9·1 answer
  • HELPPPP please thanks!!!
    5·2 answers
  • Which of the following is/are on a credit report ?
    12·2 answers
  • What is 2700 divided 90​
    7·1 answer
  • What is 2/10 in scientific notation
    5·1 answer
  • I need help i added an attachment and have most of it done and now i am just stuck on what to do now please help me.
    12·2 answers
  • The question is down below please help
    8·2 answers
  • An 8-pack of beaded necklaces costs $7.60. What is the unit price?
    11·1 answer
  • Question 4 of 5 What is the main reason for using a data table to collect data?​
    10·1 answer
  • Gio is purchasing gum at the corner store. The graph below
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!