1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
3 years ago
15

What is the value of x

Mathematics
2 answers:
choli [55]3 years ago
8 0

Answer:

A/Q

X+75+x+125=180

=>2x+200=180

=>2x=180-200

=>x=-20/2

Hence,the value of x=-10

Anvisha [2.4K]3 years ago
3 0

x + 75 + x + 125 = 180

2x = 180-75-125

2x = -20

x = -10

You might be interested in
1) In 2011, the population of deer in a forest was 650.
xz_007 [3.2K]
650 divided by 15= 97
5 0
3 years ago
1. What is the y-intercept in the table below?
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

EWAN KO DYA DI AKO MATH EXPERT

Step-by-step explanation:

POIU

5 0
3 years ago
A magazine is 2.00 the total sales tax is 7% what is the total cost
Alchen [17]
The total cost would be 2.14 cents
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marissa bought 12.8 pounds of potatoes at $1.35 a pound. How much did Marissa spend on the potatoes?
defon

17.28  dollars is the answer

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
A triangle with sides lengths 7, 9 and 11 is a right triangle. true or false
d1i1m1o1n [39]

You can check whether this is true using Pythagoras' Theorem. The Pythagorean Theorem:

a² + b² = c², where c is the hypotenuse of a right triangle.

Let's plug in the given values and check the validity of the statement.

a² + b² = c²

7² + 9² = 11²

49 + 81 = 121

130 = 121

This is false. Thus,

Answer:

False - a triangle with side lengths 7, 9, and 11 is not a right triangle.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • Brittany's mom is making hot dogs for the school picnic. the hot dogs come in packages of 24. the buns come in packages of 16. s
    5·1 answer
  • A dog eats 7 cans of food in 3 days. At this rate, how many cans of food does the dog eat in 3 + d days?
    14·2 answers
  • What is the equation of the perpendicular bisector of the segment joining points A(1, 1) and B(5, 7)?
    9·1 answer
  • A hat is on sale for h dollars. The regular price is 7 times as much. Charlie has enough money to buy two hats at the regular pr
    11·1 answer
  • Jada traveled 135 miles in 3 hours.Andre traveled 228 miles in 6 hours.Both jada and Andre traveled at a constant speed
    6·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    7·2 answers
  • Solve the equation and enter its solution set below. Enter the solutions in solution set notation separated by a comma and in or
    7·1 answer
  • X - 9<br> - -2<br> —<br> x - 2<br><br> Solve for all values of x.
    15·1 answer
  • 50 Points: Name the similar triangles &amp; Prove the similarity with details
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!