1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kkurt [141]
2 years ago
13

determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25

Mathematics
1 answer:
Marysya12 [62]2 years ago
7 0
12 oz noodles for $2.39
2.39/12<3.25/16
0.199<0.203
You might be interested in
Write a proof to show that opposite angles of a parallelogram are congruent. Be sure to create and name the appropriate geometri
RUDIKE [14]
Parallelograms, have 2 pairs of parallel lines. The diagnosis are congruent, so one diagnosis makes 2 congruent triangles. Use the WSS triangle theorem. We have congruent angles.
6 0
3 years ago
What is the solution to this equation?
anygoal [31]
The answer is c!!!!!!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The perimeter of parallelogram WXYZ is 50 millimeters. What is WX?
garri49 [273]

Answer:Wx = − 50 m 2 l 2 t e 2 r s

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Radius is 6 height is 4 what is the volume rounded to the nearest hundredth
Ainat [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

What are we calculating ??? If it is volume of a cone=1/3πr^2h

1/3×3.142×4×4×6

=100.54units cube

To calculate volume of cylinder=πr^2h

V=3.142×4×4×6

V=301.63 units cube

6 0
3 years ago
What is the greatest whole number that rounds to 23,700 and why?
Maslowich
23649 because its the closest whole number to 23 700 (if you round to the hundreds place)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Why is it important to consider using tools when you are solving a problem.
    5·1 answer
  • Rectangle A is similar to rectangle B. Rectangle B has sides that are 4 times longer than rectangle A. what is the relationship
    6·1 answer
  • Karla has spent $39 on food. She bought milk, cheese, and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost 4 tim
    15·1 answer
  • The sum of two consecutive integers is 51. What are the numbers?
    7·2 answers
  • 1: There are 11 rows of seats in a concert hall: 15 seats are in the 1st row, 18 seats in the 2nd row, 21 seats in the 3rd row,
    15·1 answer
  • What's the completed table??
    7·2 answers
  • What is the percentage of 0.0015
    11·1 answer
  • Which are correct statements regarding proofs? Select three options.
    5·2 answers
  • Is this a multiplication question?
    8·1 answer
  • Is this correct ? if not what’s the correct answer?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!