1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
3 years ago
8

Bob did chores for his neighbor. The first day he earned $8. Then he earned $10 a day for

Mathematics
1 answer:
Bumek [7]3 years ago
3 0

Answer: $128

Step-by-step explanation: So first Bob earned 8 dollars. Then he started earning 10 dollars a day every week for 2 weeks. that would have been 148 dollars (plus the 8 dollars he earned in the beginning), but he took a break once a week, subtracting 20 dollars from his pay, giving him 128 dollars in total.

Let me know if this was helpful! :D

You might be interested in
What is the standard form of (6x^2-8x-7)+(8x^2-76x)
Studentka2010 [4]

Answer:  14x^2 - 84x - 7

====================================================

Explanation:

The like terms 6x^2 and 8x^2 combine to 14x^2

The like terms -8x and -76x combine to -84x

Nothing pairs with the -7, so its stays as is.

Standard form is where we list the terms in decreasing exponent order. We can think of -84x as -84x^1 and the -7 as -7x^0. So 14x^2 - 84x - 7 would be the same as 14x^2 - 84x^1 - 7x^0. The exponents count down: 2,1,0.

The final answer is a trinomial since it has three terms. It is also a quadratic because the degree (highest exponent) is 2.

5 0
3 years ago
Martina has a spinner with sections of equal size on section is labled left the other labled right what is the total sections th
enyata [817]
Well if their are only 2 section are able and they are all equal so it should be 2 parts
6 0
3 years ago
HELP? I don't understand at all!!​
ivanzaharov [21]
I do not know at all I am sorry
8 0
3 years ago
One serving of the food product contains 1g total saturated fat or 5% daily value (DV) for saturated fat. What is the daily valu
Leona [35]

Answer:

The daily value for saturated fat is 20g.

Step-by-step explanation:

Percentage problems can be solved by rule of three

In a rule of three problem, the first step is identifying the measures and how they are related, if their relationship is direct of inverse.

When the relationship between the measures is direct, as the value of one measure increases, the value of the other measure is going to increase too. In this case, the rule of three is a cross multiplication.

When the relationship between the measures is inverse, as the value of one measure increases, the value of the other measure will decrease. In this case, the rule of three is a line multiplication.

A percentage problem is an example where the relationship between the measures is direct.

The problem states that 1g is 5% of the daily value for saturated fat. The daily value(100%) for saturated fat is x, so:

1g - 5%

xg - 100%

5x = 100

x = \frac{100}{5}

x = 20g

The daily value for saturated fat is 20g.

6 0
3 years ago
On the weekend for every 2 minutes you spend watching puppy videos you spend 9 minutes watching regular tv. If you spend 572 min
harkovskaia [24]

Answer:

104 mins, 468 mins

Step-by-step explanation:

Let the time spent on puppy videos = 2x

Where x is the number of weekends.

Time spent on regular TV = 9x.

So total time spent is 572 mins

i.e 2x + 9x = 572

i.e 11x = 572

So x = 52.

So time spent on puppy videos = 2 X 52

                                                    = 104 mins

So time spent on puppy videos =  9 X 52

                                                      = 468 mins.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Plzz help me with this one i dont know what to do on this one<br><br> 5x- 3(x-2)
    9·1 answer
  • If a club consists of
    7·1 answer
  • Whay is the present occupancy rate of a 555-bed facility that only has 333 inmates booked?
    14·2 answers
  • Select the correct answer.
    13·1 answer
  • Here are the pictures I need help with (Math)
    12·2 answers
  • A 6-pound bag of chocolate candies costs $14.04. What is the unit price?
    10·1 answer
  • How would you factorise 3y + 12
    8·1 answer
  • Which measures describe the variation on a data set? a. Mean b. Median c. Mode d. MAD e. Interquartile range f. Range
    13·1 answer
  • 72 times 73? <br>Need help answering​
    10·2 answers
  • Can you teach me how to do this task please!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!