1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kogti [31]
3 years ago
10

The temperature at 5pm is 20 degrees. The temperature at 10pm is -5 degrees. What is the equation

Mathematics
1 answer:
marusya05 [52]3 years ago
8 0
The equation is y=-5x + 20, x being the hours that go by after 5pm.
You might be interested in
Compare and contrast the absolute value of a real number to that of a complex number.
sveticcg [70]
The absolute value of a real number is a positive value of the number. Which means that the absolute value is the distance from zero of the number line. However, that of the complex numbers is the distance from the origin to the point in a complex plane. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 1/2 + 3<br> As a fraction or a mixed number in simplest form. please Thankss ;p
puteri [66]
5 1/2 i think is the answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amira and Mandisa sell balloon animals at different stands on the boardwalk. They each use a constant number of balloons per ani
MAXImum [283]

Mandisa uses 5 balloons for each animal, this means that Mandisa uses more.

<h3>Linear equation</h3>

Linear equation is in the form:

y = mx + b

where y, x are variables, m is the slope of the line and b is the y intercept.

Let y represent the number of balloons for x animals.

Amira uses 4 balloons for each animal.

For Mandisa, using the table using (20, 225) and (60, 25):

slope(m)=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}=\frac{25-225}{60-20}=-5

Therefore Mandisa uses 5 balloons for each animal, this means that Mandisa uses more.

Find out more on linear equation at: brainly.com/question/14323743

6 0
2 years ago
Fredo pays 79.65 for twenty-seven 17 count boxes of granola bars. How much does 1 box of granola bars cost?
alexira [117]
It is going to be 2.95 because 79.65 divided by 27 equals 2.95

have a good day mate!
7 0
2 years ago
This is stupid I know lol but I'm having a hard time remembering the difference between a histogram and a bar graph. Can someone
Y_Kistochka [10]

<u>In Bar Graphs;</u>

- Bars have equal space

- One the y-axis, we have numbers & on the x-axis, we have data which can be anything.

<u> In Histograms;</u>

- Bars are fixed

- On the y-axis, we have numbers & and on the x-axis, we have data which in continuous & will always be number.

<u>An easy way you can remember the difference is looking at the spaces of the bars. </u>

<em>A bar graph has gaps</em>

<em>A histogram has no gaps.</em>

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a quadratic function?
    15·1 answer
  • Multiply these binomials, (x+2) and (3x-4)
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!!! What is the equation of the line that passes through the points (−2, 3) and (2, 7)? (5 points) a. x − y = −1
    13·2 answers
  • Ira bought a tennis racquet that cost $112. The sales tax rate is 9 percent. What is the total amount that she paid?
    10·2 answers
  • To newtons second law of motion the force acting on an object and very directly with the objects acceleration suppose that I for
    6·1 answer
  • Compare he values of theunderlined digitsthe value of 3 in 6,300 is -----times the value of 3 in ------
    7·1 answer
  • 680 =__= 0.68<br> What is the value of the missing<br> power of ten?<br> What is this answer
    13·1 answer
  • (2y^3-5y^2-4)-(4y^3+11y^2-3y+5)
    5·1 answer
  • Choose the symbol to make the following statement true. 4 yd. ___12 ft. A. C . =
    8·1 answer
  • Which is the better deal? $39.55 for 7 pairs of jeans OR $22.48 for 4 pairs of jeans
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!