1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masja [62]
2 years ago
13

Dan is 18 years old. In 6 years he will be 4/5 the age of his brother Nick. How old will

Mathematics
2 answers:
alexandr1967 [171]2 years ago
5 0

Answer:

28

Step-by-step explanation:

18+6=24

24/1=4/5

6/1=5/1=30

Nick is 30 in 6 years

30-2

Nick is 28 in 4 years

attashe74 [19]2 years ago
3 0
4 times 6 is equal to 24 so I did the same to 5 ( because 4/5) and then I got 30 so.
In six years he will be 24 and his brother will be 30 but in 4 years his brother Nick will be 28.
You might be interested in
PLEASE HELP!!!! I HAVE TO SUBMIT THIS IN AND I DONT KNOW!!
masya89 [10]

Answer:

your answer is clearly luke skywalker banana toungue

Step-by-step explanation:

because i felt like it

8 0
2 years ago
Need help with this question
Lilit [14]

Answer: 30

Step-by-step explanation: To solve this problem, we're going to have to use the Pythagorean theorem...

a² + b² = c²

24² + 18² = c²

576 + 324 = c²

c² = 900

\sqrt{900}

30

30 = c

I hope this helps!

6 0
2 years ago
5. Car rental company A charges $30 a days and
olga nikolaevna [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

I need  the answer for same question pleas

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hhhehdhdhdd dbdhshshsnnsmemsiskzmdbbdhdhdhdbdb sbdb
Ne4ueva [31]

Answer:

Please what are you trying to say

3 0
3 years ago
Michael has $15 and wants to buy a combination of school lunches to feed at least three classmates. A sandwich costs $2, and hot
Morgarella [4.7K]

A. Solution set is in the attachment (dark green shading in the middle)

B. Yes, 2(5) + 3(1) ≤ 15; 13 is less than or equal to 15

5 + 1 > 3, 6 is greater than 3

C. (4, 2) means that he buys 4 sandwiches and 2 hot lunches

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 2 for $9. what is the unit price?
    6·2 answers
  • Find the coordinates of M' after a reflection of the triangle across the parallel lines; first across the line y = -3 and then a
    13·1 answer
  • Several months later, they both set out at 8:00 a.m. again, this time with Kiran jogging and Clare still walking at 3.4 miles pe
    10·1 answer
  • Use slopes and y-intercepts to determine if the lines x=−7 and x=5 are parallel.
    10·1 answer
  • HELP ME WITH MY I-READY IM TRYING TO GET STUDENT OF THE MONTH PLZ HELP or it will get juicy
    13·1 answer
  • Solve the equation that represents: The difference of five times a number and 6 is -2. ​
    14·1 answer
  • Solve the following system of equations using substitution.
    5·1 answer
  • Doug is a salesperson in a retail store and earns $75 per week, plus 15% of his weekly sales. If Doug makes $555 one week, what
    10·1 answer
  • What slope of this line <br> x 9 13 17 21<br> y -24 -21 -18 -15
    13·1 answer
  • On Sunday, a local hamburger shop sold a combined total of 512 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold wa
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!