1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sever21 [200]
3 years ago
15

2/5 of the instruments in the marching band are brass,1/3 are percussion and theMarc woodwinds.which fraction of the bans is woo

dwinds?
Mathematics
2 answers:
sveticcg [70]3 years ago
7 0
1/6 of it is woodwind

Sonja [21]3 years ago
5 0
1/6 of the fraction is woodwind

You might be interested in
Find the area to the nearest hundredth
Savatey [412]

Answer:

9.0586 OR

9.06

Step-by-step explanation:

IDK, used fusion 360

6 0
2 years ago
Richard s kitchen floor measures 22 ft by 16ft. He plans on laying title down and each tile piece measures 16 inches by 16 inche
olya-2409 [2.1K]
We calculate the floor area of the kitchen:
 A = (22) * (16)
 A = 352 feet ^ 2
 We consider the following conversion:
 1 foot = 12 inches.
 Applying the conversion we have:
 A = 352 * (12/1) ^ 2
 A = 50688 in ^ 2
 We calculate the area of each tile:
 A = (16) * (16)
 A = 256 in ^ 2
 Then, the number of tiles is given by:
 N = (50688) / (256)
 N = 198
 Answer:
 He
 needs to buy 198 tiles
3 0
3 years ago
Help me plz! if you can
IgorLugansk [536]
Answer: 180/540
Simplified term would be 1/3
The answer is b
3 0
3 years ago
Helpppp me pleaseeeee!!! This is due in 10 minutes put an explanation pleaseee thank you.
Juliette [100K]

Use cross multiplication

5 0
2 years ago
A square has a side length of 4 cm. What is the length of the diagonal of the square? What is the length from the corner to the
masya89 [10]
The length of the diagonal of the square is the square root of 32 which equals approximately 5.6569.
The length from the corner to the center of the square is half of the diagonal which is 2.8284. I hope this helps!
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help with this
    15·1 answer
  • Use the parabola tool to graph the quadratic function.
    12·1 answer
  • The 10-ounce jar of salsa sells for $1.95. The 24-ounce jar sells for $4.32. Which jar is the better buy?
    14·1 answer
  • The admission fee at an amusement park is $1.50 for children and $4.00 for adults. On a certain day, 304 people entered the park
    14·1 answer
  • How to solve this question
    13·1 answer
  • Helppppppp meeeee please
    11·2 answers
  • Please show work on how to do this​
    15·1 answer
  • Kimberly went 5 miles after walking for 2 hours. If Kimberly's rate of travel st
    7·1 answer
  • I rlly need help like pleasee
    12·1 answer
  • The equation y= 12x-9 has its y-intercept at the point
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!