1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
3 years ago
12

I don't get this I need help

Mathematics
2 answers:
Alina [70]3 years ago
8 0
I don’t get this either
zlopas [31]3 years ago
3 0
Any quadrilateral which can be inscribed in a circle, is called a cyclic quadrilateral.


The main theorem about these quadrilaterals is the following:

In any cyclic quadrilateral, the sum of the measures of the opposite angles is 180°.

This means, m(∠S)+m(∠Q) =180°, 

thus 

(7x-2)+(5x+14)=180

12x+12=180

12x=168

x=168/12=14

Thus the measures of angles Q and S are respectively:

7x-2 = 7*14-2=96 (degrees) and 

5x+14=5*14+14=6*14=84 (degrees)

Answer: D 
   
You might be interested in
Review the graph.
valkas [14]

Answer:

second option

Step-by-step explanation:

shaded~area\\(x-1)^2+y^2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
carlos and Jacob each improve their yards by planting daylilies and ivy. They bought their supplies from the same stores. Carlos
34kurt

Answer:

Cost of each daylilies = $3

Cost of each ivy pot = $3

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 4 daylilies and 4 ivy = $24

Cost of 4 daylilies and 8 ivy = $36

Find:

Cost of each daylilies

Cost of each ivy pot

Computation:

Assume;

Cost of each daylilies = a

Cost of each ivy pot = b

So,

4a + 4b = 24....... eq 1

4a + 8b = 36 ....... eq 2

Eq2 - Eq1

8b - 4b = 36 - 24

4b = 12

b = 3

So,

Cost of each ivy pot = $3

4a + 4b = 24

4a + 4(3) = 24

4a + 12

a = 3

Cost of each daylilies = $3

6 0
3 years ago
The first three steps of completing the square to solve the quadratic equation x² + 4x - 6 = 0, are
slavikrds [6]

Answer:

The next 3 steps are

Step 4: (x+2)=\pm \sqrt{10}

Step 5: x=-2\pm \sqrt{10}

Step 6: x=-2+\sqrt{10}\ or\x=-2-\sqrt{10}

Step-by-step explanation:

Given:

Quadratic Equation is

x² + 4x - 6 = 0

To Find:

x = ?

Solution:

Step 1: x2 + 4x = 6

Step 2: x2 + 4x + 4 = 6 + 4

Step 3: (x + 2)2 = 10

Step 4: (x+2)=\pm \sqrt{10}

Step 5: x=-2\pm \sqrt{10}

Step 6: x=-2+\sqrt{10}\ or\x=-2-\sqrt{10}

8 0
3 years ago
What is the slope of y = 5x?
9966 [12]

Answer:

The slope of the line is -5

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following represents a combination? Select all that apply.
Svetradugi [14.3K]

Answer:

Combinations:

A committee consisting of three members with the same role

Selecting two sandwiches from a menu of 10

Step-by-step explanation:

A combination is a selection of items from a collection, such that the order of selection does not matter.

A permutation is a selection of items from a collection, such that the order of selection matters.

A. The PIN for a bank or credit card - order matters → permutation

B. A committee consisting of three members with the same role - order does not matter → combination

C. A committee consisting of a president, vice president, and secretary - order matters → permutation

D. Final standings in a professional sports league - order matters → permutation

E. Selecting two sandwiches from a menu of 10 - order does not matter → combination

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A cylindrical cardboard tube with a diameter of 8 centimeters and a height of 20 centimeters is used to package a gift. What is
    11·1 answer
  • Keisha ran to swim practice but needed to stop by her friend Natasha’s house on the way. She stayed at Natasha’s house for 15 mi
    10·1 answer
  • What is the greatest perfect square that is a factor of 396? Explain
    8·1 answer
  • Let’s assume that one drop is equal to 50 µl. a total of 2366 drops will fill how many tablespoons?
    8·1 answer
  • Find the length of the missing side: the lengths are 14m & 5m
    14·1 answer
  • 4.7% of the 6540000 indiana residents were listen foreign born in 2012, how many people in indiana were foreign born?
    6·2 answers
  • Help me with this... please and thank you!
    6·1 answer
  • Amanda wants to make a rectangular fenced area for her dogs. She wants the area to be 32 square feet with the length of the yard
    12·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • Why are graphs important and useful?<br><br> In your own words please
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!