1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
3 years ago
6

Information from the records of the Bridgeview Manufacturing Company for August 2017 follows:Sales $315,000 Selling and administ

rative expenses 127,500 Purchases of raw materials 45,000 Direct labor 30,000 Manufacturing overhead 55,500 Inventories August 1 August 31 Raw materials $ 8,000 $ 5,000 Work-in-process 14,000 11,000 Finished goods 15,000 19,000 Prepare a statement of cost of goods manufactured and an income statement for August 2017. Do not use negative signs with any of your answers below.
Business
1 answer:
andreev551 [17]3 years ago
8 0

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

Sales $315,000

Selling and administrative expenses 127,500

Purchases of raw materials 45,000

Direct labor 30,000

Manufacturing overhead 55,500

Inventories:

August 1:

Raw materials= $8,000

Work-in-process= $14,000

Finished goods= $15,000

August 31

Raw materials $ 5,000

Work-in-process $11,000

Finished goods $19,000

cost of goods manufactured= beginning WIP + direct materials + direct labor + allocated manufacturing overhead - Ending WIP

cost of goods manufactured= 14,000 + (8,000 + 45,000 - 5,000) + 30,000 + 55,500 - 11,000= $136,500

COGS= beginning finished inventory + cost of goods manufactured - ending finished inventory

COGS= 15,000 + 136,500 - 19,000= $132,500

Income statement:

Sales= 315,000

COGS= 132,500

Gross profit= 182,500

Selling and administrative expenses= 127,500

Net operating profit= $55,000

You might be interested in
Roland Richard, a baker, purchased 200 ounces off of an expensive spice for $400 on 3/1/09. The journal entry to record the purc
kirill [66]

Answer:

The correct adjusting journal entry for 12/31/09:

D. debit Spice Expense and credit Spice Inventory 240

Explanation:

Roland Richard purchased 200 ounces off of an expensive spice for $400.

Cost per ounce = $400/200 = $2

By December, 12/31/09, there were 80 ounces on hand. Roland Richard used 120 ounces of expensive spice with the amount of expense: $2 x 120 = $240

The adjusting journal entry for 12/31/09:

Debit Spice Expense $240

Credit Spice Inventory $240

6 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!!
daser333 [38]
C. Opening a bank. 

Because your opening up an bank account, therefore you not using any kind of money, or credit. UNTIL you put something inside the account. 

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Exercise 14-04 a-c Bonita Company reports the following costs and expenses in May. Factory utilities $16,000 Direct labor $72,70
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

Factory Overheads  $182,420

Manufacturing overhead $ 396,820

Product costs $396,820

Period costs $ 75,720

Explanation:

Bonita Company

Direct materials used 141,700

Direct labor $72,700

Factory Overheads  $182,420

Factory utilities $16,000

Depreciation on factory equipment 14,250

Property taxes on factory building 2,600

Indirect factory labor 53,500

Indirect materials 85,000

Factory repairs 2,970

Factory manager’s salary 8,100

Manufacturing overhead $ 396,820

Product costs $396,820

Advertising 15,600

Office supplies used 3,420

Sales salaries 50,000

Depreciation on delivery trucks 4,900

Repairs to office equipment 1,800

Period costs $ 75,720

Manufacturing Costs are costs used in the manufacture of products.

Product Costs = Direct materials + Direct Labor + Manufacturing Overheads

Period Costs include Marketing and Selling Expenses , Administrative Expenses.

5 0
2 years ago
One possible answer to the economic problems in West and Central Africa is A. griots. B. microcredit loans. C. imports of natura
photoshop1234 [79]
The correct answer is : B. Microcredit Loans

Microcredit loans are usually a very small loans to impoverished who usually does not have enough collateral or steady source of income/ Since the west and central Africans live way below poverty border, Microcredits is one of the best way to improve their economy.
7 0
3 years ago
Kropf Inc. has provided the following data concerning one of the products in its standard cost system. Variable manufacturing ov
Ratling [72]

Answer:

a) The materials price variance 19026.33 unfav

b) Material Quantity Variance= $ 267 Unfav

c) Direct Labor Rate variance= $ 6127 Unfav

d) Direct labor Efficiency variance= 7710 Fav

e) Variable Overhead Rate Variance= 13099 fav

f) Variable Overhead Efficiency Variance= 3256.25  unfav

Explanation:

<em>First We find the missing figures such as standard quantity ,hours allowed , actual price, rate. Then we list the formulae to use. After that we put in the values of the amounts in the formulae to get the results. Unfavorable variances are those in which the actual quantities are greater than the standard quantities or input .</em>

Kropf Inc.

Given Standards

Direct materials 9.30 liters $ 8.90 per liter

<em>Standard Quantity allowed = 9.3 * 11500= 106950 Litres </em>

Direct labor 0.70 hours $ 25.70 per hour

Variable manufacturing overhead 0.70 hours $ 7.80 per hour

<em>Standard Hours Allowed </em>= $ 0.7 *11500= 8050

Actual Results Given

Actual output 11,500 units

Raw materials purchased 107,900 liters

Actual cost of raw materials purchased $ 979,500

<em>Actual Price</em><em>=</em> Cost/ Purchases=  $ 979,500/107,900 = $9.08

Raw materials used in production 106,980 liters

Actual direct labor-hours 7,750 hours

Actual direct labor cost $ 205,302

<em>Actual Rate</em><em>=</em>$ 205,302 / 7,750 = $ 26.49

Actual variable overhead cost $ 55,414

Actual Overhead Rate= $ 55,414/7,750 = $ 7.15

<u>Formulae to use </u>

1)The materials price variance = (Actual Price * Actual Quantity)- (Standard Price * Actual Quantity)

2) Material Quantity Variance= (Standard Price * Actual Quantity)-(Standard Price * Standard Quantity)

3) Direct Labor Rate variance= (actual hours* actual rate)- (actual hours * standard rate)

4) Direct labor Efficiency variance= (actual hours* standard rate)- (standard hours * standard rate)

5) Variable Overhead Rate Variance= Actual Variable Overhead- Standard Variable Overhead

6)Variable Overhead Efficiency Variance=( Actual Hours * Standard Variable Overhead Rate)-( Standard Hours * Standard Variable Overhead Rate)

<u>Working</u>

1)The materials price variance = (Actual Price * Actual Quantity)- (Standard Price * Actual Quantity)

The materials price variance = ( $9.08*106,980 )- ($ 8.90 *106,980)

The materials price variance = (971148.38)- (952122)=19026.33 unfav

2) Material Quantity Variance= (Standard Price * Actual Quantity)-(Standard Price * Standard Quantity)

Material Quantity Variance=($ 8.90 *106,980)-($ 8.90 *106,950)= $ 267 Unfav

3) Direct Labor Rate variance= (actual hours* actual rate)- (actual hours * standard rate)

Direct Labor Rate variance= ( 7,750*$ 26.49)- (7,750*$ 25.70)= $ 6127 Unfav

4) Direct labor Efficiency variance= (actual hours* standard rate)- (standard hours * standard rate)

Direct labor Efficiency variance=(7,750*$ 25.70)-(8050*$ 25.70)= 7710 Fav

5) Variable Overhead Rate Variance= Actual Variable Overhead- Standard Variable Overhead

Variable Overhead Rate Variance=$ 55,414-( Actual Hours * Standard Variable Overhead Rate)

Variable Overhead Rate Variance=$ 55,414-(7,750*0.70 * $ 7.80)

Variable Overhead Rate Variance=$ 55,414- 42315= 13099 fav

6)Variable Overhead Efficiency Variance=( Actual Hours * Standard Variable Overhead Rate)-( Standard Hours * Standard Variable Overhead Rate)

Variable Overhead Efficiency Variance= (7,750*0.70 * $ 7.80)- (7,750*0.70 * $ 7.15)=42315- 38788.15= 3256.25  unfav

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Marketing research traditionally has been associated with manufacturers of consumer goods. Today, an increasing number of organi
    5·1 answer
  • Before a project team meeting, the __________________ should determine whether a meeting is really necessary, the purpose of the
    14·1 answer
  • Holly Farms has sales of $509,600, costs of $448,150, depreciation expense of $36,100, and interest paid of $12,400. The tax rat
    6·1 answer
  • Who owns the alcoholic beverages of a private club
    15·2 answers
  • What is the correct answer regarding short-run and long-run budgets? a. A short-run budget is generally less than a year in leng
    12·1 answer
  • Lacrue Inc. has provided the following data concerning one of the products in its standard cost system. Variable manufacturing o
    8·1 answer
  • Crosley Company, a machinery dealer, leased a machine to Dexter Corporation on January 1, 2020. The lease is for an 8-year perio
    14·1 answer
  • You live in a culture in which people grow their own food and rarely have to buy food from others.One day,a researcher from the
    6·1 answer
  • Penny has been using the same brand of shampoo since her mother first bought it for her. She switches to another brand after her
    10·1 answer
  • Makes sure an agenda is sent out before the meeting
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!