1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liraira [26]
3 years ago
13

Px + qy = r 2px - qy = 2r When solving this system of equations, x =

Mathematics
2 answers:
VladimirAG [237]3 years ago
8 0
Px + qy = r
2px - qy = 2r
----------------add
3px = 3r

x = 3r/3p
x = r/p
expeople1 [14]3 years ago
8 0
You just add the equations:
  px + qy = r
2px  - qy = 2r
3px = 3r
divide by 3
px = r
divide by p
x = (r)/(p)
You might be interested in
Alexis goes to the flower shop and buys 6 tulips and 4 daffodils. The total cost is $46. Marci goes to the same flower shop and
puteri [66]
Your answer can be two answer it can 126.12 or it can possibly be 96.80
4 0
3 years ago
Wats da distance between 13 and -5
levacccp [35]
You would add them together if it’s on a number line bc u have to go 5 to get to 0 then another 13 so 13+5=18
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the porportion Solve the porportion Solve the porportion Solve the porportion Solve the porportion Solve the porportion So
RideAnS [48]
Y=21/7

Explanation
7(y/7)=7(3/17)
y=7(3/17)
Multiple
y=21/7
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the components of the vertical force Bold Upper Fequalsleft angle 0 comma negative 8 right anglein the directions parallel
nydimaria [60]

Answer with Step-by-step explanation:

We are given that

F=<0,-8>=0i-8j=-8j

\theta=\frac{\pi}{3}

The component of force is divided into two direction

1.Along the plane

2.Perpendicular to the plane

1.The vector parallel to the plane will be=r=cos\frac{\pi}{3}i-sin\frac{\pi}{3}j=\frac{1}{2}i-\frac{\sqrt 3}{2}j

By using cos\frac{\pi}{3}=\frac{1}{2},sin\frac{\pi}{3}=\frac{\sqrt 3}{2}

Force along the plane will be=\mid F_x\mid=F\cdot r

Force along the plane will be =\mid F_x\mid=F\cdot (\frac{1}{2}i-\frac{\sqrt 3}{2}j)=-8j\cdot(\frac{1}{2}i-\frac{\sqrt 3}{2}j)=8\times \frac{\sqrt 3}{2}=4\sqrt 3N

By using i\cdot i=j\cdoty j=k\cdot k=1,i\cdot j=j\cdot k=k\cdot i=j\cdot i=k\cdot j=i\cdot k=0

Therefore, force along the plane=\mid F_x\mid(\frac{1}{2}i-\frac{\sqrt 3}{2}j)=4\sqrt 3(\frac{1}{2}i-\frac{\sqrt 3}{2}j)

2.The vector perpendicular to the plane=r=-sin\frac{\pi}{3}-cos\frac{\pi}{3}=-\frac{\sqrt 3}{2}i-\frac{1}{2}j

The force perpendicular to the plane=\mid F_y\mid=F\cdot r=-8j(-\frac{\sqrt 3}{2}i-\frac{1}{2}j)

The force perpendicular to the plane=4N

Therefore, F_y=4(-\frac{\sqrt 3}{2}i-\frac{1}{2}j)

Sum of two component of force=F_x+F_y=4\sqrt 3(\frac{1}{2}i-\frac{\sqrt 3}{2}j)+4(-\frac{\sqrt 3}{2}i-\frac{1}{2}j)

Sum of two component of force=2\sqrt 3i-6j-2\sqrt3 i-2j=-8j

Hence,sum of two component of forces=Total force.

6 0
3 years ago
A factory produces 60005/12
ycow [4]

Answer:

About\ 193 \frac{209}{372} \ tons\ of \ steel

Step-by-step explanation:

Given the amount of tons of steel produced monthly by a factory to be 6000 5/12 tons, to determine their daily production, we need to use the conversion;

Maximum of 31 days = 1 month

This means that the steel company produces 6000 5/12 tons of steel in 31 days.

6000 5/12 tons = 31 dsays

72,005/12 tons = 31 days

in a day, the company will therefore produce approx. (72,005/12)/31 tons of steel.

(72,005/12)/31  = 72,005/12 * 1/31

= 72,005/12*31

= 72,005/372

= 193  209/372 tons of steel.

Hence, the factory produces about 193 \frac{209}{372} tons of steel daily

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How would you type out how you showed your work
    11·2 answers
  • What is $2.49 to $1.99 in increase
    14·1 answer
  • Uses 10 4/5 oz of icing for every 1/4 of a cake what is the unit rate in ounces of icing for cake
    9·1 answer
  • What is the sum of numbers in row 9 of pascal triangle if row 2 has the number 1, 2 and 1?
    14·1 answer
  • A car travels at an average speed of 68 miles per hour. how long does it take to travel 306 miles?
    15·2 answers
  • I need help my math homework thank you
    8·1 answer
  • 23. Mr. Russo has 2856 raffle tickets that he will
    15·1 answer
  • Mike earned $11.76 per hour for working 23.5 hours last week. how much money did mike earn last week?
    13·1 answer
  • Marius combined 4/8 gallon of lemonade, 3/8 gallon of cranberry juice, and 6/8 gallon of soda water to make punch for a party. H
    13·1 answer
  • Ariana is shopping for toilet paper, and she prefers to get the best unit price she can. At the store, brand A is priced at $49
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!