1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
3 years ago
8

a high school play costs an up front $3000 to produce plus an additional cost of each performance. Every sold-out performance of

the play brings in $2500 of revenue to the school. how many sold out performances are needed so that the school breaks even on the production of the play
Mathematics
1 answer:
vodomira [7]3 years ago
5 0
So based on the information here, it costs $3,000 up front but an additional $1,000 for each play and each sold out performance brings in $2,500

For the sake of simplicity, when solving it, I won't be putting the dollar sign

So the equation is the following:

3,000+1,000x=2,500x 

So you need to get "x" by itself

First, minus 1,000x from each side

So it is now 3,000=1,500x

Now you divide 3,000 by 1,500 which is 2

x=2

So that means two performances need to sell out in order to break even with the cost

-------------------

To check:

$3,000+$1,000(2)=$2,500(2)

$1,000×2=$2,000 and $3,000+$2,000=$5,000

$5,000=$2,5000(2)

$2,500×2=$5,000

$5,000=$5,000

So it it correct





You might be interested in
Sandi buys 2 fewer packages of pencils than p packages of pens. Pencils costs $2.45 per package and pens costs $3 per package. W
Ilya [14]
I think its B Because u have the total of pencils and how much they cost now u need to how know many pins you have to know how many they have in total
3 0
4 years ago
The dimensions of a wooden bench shaped like a rectangular prism are 6' x 3.5' x 2.5'. What is the volume of the bench in cubic
Dafna11 [192]

Answer:

Step-by-step explanation:

Volume of a rectangular prism

V=l*w*h

V=6*3.5*2.5=52.50 ft^3

8 0
3 years ago
Tyler baked 702 cookies he sold them in boxes of 18 after selling all of the boxes of cookies for the same amount of each he ear
jenyasd209 [6]

Keywords:

<em>Cookies, boxes, sale, profit, unit cost </em>

For this case we have to bake an amount of 702 cookies, which were distributed in boxes of 18 for sale. Selling each box at the same price earned a profit of 136.50 dollars, you want to know the unit cost of each box of cookies.

Let "x"be the number of boxes of cookies:

So, to know the number of boxes we divide 702 cookies among 18:

x = \frac {702} {18}\\x = 39

So, we have Tyler sold 39 boxes of cookies

Now, let "y" be the cost of each box of cookies, to know the unit cost or sale price of the cookie boxes, we divided 136.50 dollars among 39 boxes of cookies, then:

y = \frac {136.50} {39}\\y = 3.5

Thus, the cost of each box was 3.5 dollars.

Answer:

The cost of a box is 3.5 dollars

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10- 3/4z = 8<br><br> Somebody, please help me! I don't get this!
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

z = 8/3

Step-by-step explanation:

10- 3/4z = 8

Subtract 10 from each side

10-10- 3/4z = 8-10

-3/4z = -2

Multiply each side by -4/3

-3/4z * -4/3 = -2 *4/3

z = 8/3

6 0
3 years ago
I need all the spaces filled in please :)
Artist 52 [7]

Answer:

3x + y = -16      

Step-by-step explanation:

<u><em>Explanation:-</em></u>

Given a system of equations are

        5x+6y =-5  

       - 2x  - 5y = -11

multiply '1' and Adding two system of equtions

                 + 1      (5x   +  6y   =  -5)

                + 1      (<u> -2x    -   5y  =   -11)</u>

                   <u>       3x    +    y   = -16           </u>

<u>Final answer:-</u>

                          5x   +  6y   =  -5

                        <u> -2x    -   5y  =   -11</u>

                   <u>       3x    +    y   = -16           </u>

<u />

7 0
3 years ago
Other questions:
  • sam correctly answered 80 of the questions on his last math test if he missed 3 problems how many questions were on the test
    12·1 answer
  • ) suppose an operating system allocates time slices in 10 millisecond (1/1000 second) units and the time required for a context
    8·1 answer
  • Please help with this question, thank you
    12·2 answers
  • Help please!!!<br><br> If 3/7 m= 7/3 n, then what is the value of m/n ?
    5·2 answers
  • Help!??? I don’t understand!!!!
    6·1 answer
  • Find the next three terms.<br> -32, -16, -8,...
    15·1 answer
  • Which had the greater absolute value <br> 19 or -28
    12·1 answer
  • I need help pls thank y
    6·1 answer
  • It takes Billy 40 minutes to drive to his friends house at his normal speed but it takes two hours if he drives 20 mph slower ho
    11·1 answer
  • bill is purchasing Hammers and wrenches for his workshop and he would like to spend under $110 each Hammer cost $9 and each wren
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!