1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fiesta28 [93]
3 years ago
8

Please help This is Solve percent problems, part 1 on I-ready

Mathematics
1 answer:
Olenka [21]3 years ago
5 0

Answer:

70/100 (58)

0.70 (58)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The first row are input, x the second row is output, y .
Stolb23 [73]

Answer:

Domain is also called input you got this

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the slope of the line passing through the points (4, 4) and (4, - 4) .
sveticcg [70]

Answer:

  • Slope = undefined

Step-by-step explanation:

<u>We know that:</u>

  • Slope Formula = y₂ - y₁/x₂ - x₁

<u>Solution:</u>

  • y₂ - y₁/x₂ - x₁ = -4 - 4/4 - 4
  • => -8/0 = undefined

Since the slope of the line is un-defined, the line is vertical. Please look at my graph to understand better.

3 0
2 years ago
Tonisha has a lemonade stand. She has 34$ in expenses and wants to make at least 80$per day.
lukranit [14]

Answer:

is there anything else to the question?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Soup ordinarily priced at 2 cans for .33 cents may be purchased in lots of one dozen for 1.74, what is the savings per a can whe
Sidana [21]

Answer:

Savings per can would be 0.02 cents when purchased in lots.

Step-by-step explanation:

Given:

Ordinary price of soup 2 cans = 0.33 cents.

When purchases in lots 12 cans = 1.74

We need to find the saving per can when purchased in Lots.

Solution:

Ordinary price of soup 2 cans = 0.33 cents.

1 can  = Cost of 1 can when purchased ordinary.

By Using Unitary method we get;

Cost of 1 can when purchased ordinary = \frac{0.33}{2} = 0.165\ cents/can

Now we will find the Cost of 1 can when purchased in lot.

12 cans = 1.74

1 can = Cost of 1 can when purchase in lot.

Again by using Unitary method we get;

Cost of 1 can when purchase in lot = \frac{1.74}{12} = 0.145\ cents/can

Savings = Cost of 1 can when purchase in lot - Cost of 1 can when purchased ordinary

Savings = 0.165-0.145=0.02\ cents/can

Hence Savings per can would be 0.02 cents when purchased in lots.

5 0
2 years ago
Smsjwjwjdjsnejdususjsskneneje
Rasek [7]
Hellooo!smsmsmsmsmmss
6 0
2 years ago
Other questions:
  • the number of state parks in california is 36 more than one third the number of state parks in florida. there are 85 state parks
    12·1 answer
  • What's the next fraction after 45/60
    15·2 answers
  • Please help 50 points
    14·2 answers
  • Jim sells hot dogs for $2.95 each and steak sandwiches for $9.95 each out of his food cart. During a busy outdoor festival, he s
    13·2 answers
  • What is the first step to solving this<br> equation?<br> 3x+10=7x-2
    6·2 answers
  • * ANSWER ASAP * <br><br> What is the answer?? It's pretty difficult.
    13·2 answers
  • Darlene went out to eat with her friends on Monday. She spent $14.89 on her meal. She wants to leave a 15% tip. Write an express
    6·1 answer
  • 5a - (-9) - 7a - 12<br> 6 - 7m^2 + 4n^2 - 8 - 9m^2 - n^2
    9·1 answer
  • Which statement is true?'
    11·1 answer
  • Can someone please help me with this i don't understand the way my teacher explained it​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!