1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
3 years ago
9

Jake performed an experiment to find out which type of chocolate melts the fastest,milk chocolate or dark chocolate. He tested t

he melting time, in seconds, of 15 different randomly selected brands of each type of chocolate in a double boiler set to 90°F. The results of the experiment are displayed in the box plots below.Which description most accurately summarizes the sample results?​
this is i-ready btw the way
Mathematics
1 answer:
Nikitich [7]3 years ago
4 0
The description of jake performing an experiment is your answer
You might be interested in
6% of what number is 2.36
meriva

Answer:

39.3

Step-by-step explanation:

100 / 6 is about 16, 16.66667 to be exact:

2.36 * 16.66667 =  approx. 39.3

3 0
4 years ago
It cost Bo $9.75 to send 65 text messages. How many text messages did he send if he spent $6.60?
VashaNatasha [74]

If we use $6.60 then 44 massages will go to be sent.

<h3>What are the ratio and proportion?</h3>

The ratio is the division of the two numbers.

For example, a/b, where a will be the numerator and b will be the denominator.

For example 3/8 here 3 is the numerator and 8 is the denominator the value of the fraction will be less than 1 or greater than it depends upon the numerator and denominator.

Proportion is the relation of a variable with another. It could be direct or inverse.

Given that,

$9.75 ⇔ 65 text massages

Divide by 9.75

$1 ⇔ 6.67 massages,

Multiply by 6.60

$6.60 ⇔ 44 text messages.

Hence "If we use $6.60 then 44 massages will go to be sent".

For more information about ratio and proportion,

brainly.com/question/26974513

#SPJ1

5 0
2 years ago
Find the mode of this data set:<br> 31, 30, 32, 31, 30, 31, 32,<br> 33, 30, 31, 31, 30, 32
MariettaO [177]

Answer:

31 is the mode of the data as it appears 5 times

4 0
3 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Help please ASAP!!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY FOR BRAINLIEST
scoray [572]

f(x) =5-3x

g(x)=x²-1

f(g(x)) = f(x²-1)

replacing x by x²-1 in the function f(x) , we get

f(x²-1) = 5-3(x²-1) = 5-3x²+3 =8-3x²

f(g(x)) =8-3x²

now finding g(f(x))

g(5-3x)

replacing x by 5-3x in the function g(x)

g(5-3x) = (5-3x)²-1

g(5-3x) = 5²-30x +9x²-1 = 9x²-30x +24

g(f(x))= 9x²-30x +24

f(g(x)) =8-3x²

in option third the f(g(x)) is -3x³+8 which is incorrect

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Divid 15 into two parts such that the sum of their reciprocal is 3/10
    13·1 answer
  • to find the product 3/7x4/9 ,Cameron simplified 3/7 to 1/7 and then multiplied the fractions 1/7 and 4/9 to find the product 4/6
    10·1 answer
  • The side lengths of a right triangle are 18 cm, 24 cm, and 30 cm. You are asked to find the area of the triangle by using A = 1/
    12·1 answer
  • 2,8, 32, 128<br> Arithmetic, Geometric, or neither?<br> Explicit: _ Geometric<br> Recursive:
    15·2 answers
  • What is the degree of<br> the polynomial<br> below?<br> 3- 14x4 – 2x8 + 20x +<br> 4x2
    13·1 answer
  • Can someone answer this question for me?
    14·1 answer
  • A peeting zoo has 5 lambs 11 rabbits 4 goat and 4 piglets find the ratio of goat to the total number of animals.then explain its
    6·1 answer
  • Which is an equation in point-slope form of the line that passes through the points (7,5) and (-4,-1)
    11·1 answer
  • MIDDLE SCHOOL MATH On the subway 8 out of 10 people are carrying a briefcase. Based on this information, if there are 700 people
    8·2 answers
  • Why is he wrong? What is the correct answer?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!