1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixas84 [53]
3 years ago
5

The table compares the prices of four types of fruit. Which fruit is the best to buy?

Mathematics
1 answer:
taurus [48]3 years ago
4 0

Divide the price by the quantity:

Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each

Oranges = 2.56/8 = 0.32 each

Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each

Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each

Oranges have the lowest price each so are the best buy.

You might be interested in
I’ll give brainliest
Natali5045456 [20]

Answer:

C. C = 3P

Step-by-step explanation:

C = total costs

P = number of popsicles

Unit price of 1 popsicle = $3

To get the total cost of popsicles, we need to multiply the number of popsicles bought by the price of each popsicles

Total cost of popsicles = number of popsicles × unit price

Thus, the question would be written as:

C = 3P

4 0
2 years ago
Answer now please.ASAP
ruslelena [56]

Answer:

12.56

Step-by-step explanation:

8 times 3.14 is 25.12. Then 4 times 3.14 is 12.56. Finally, you take 25.12 - 12.56 and the answer is 12.56.

7 0
2 years ago
ANSWER THE QUESTION FOR BRAINLIEST
Alex17521 [72]
The first one is the answer
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A multiple choice test consists of eight questions, each of which has five choices. Each question has exactly one correct answer
Nesterboy [21]
I dont under standyou
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this,, will give brianliest and +15 points
Anit [1.1K]

Answer:

41x² - 27x + 27

Step-by-step explanation:

Perimeter of Rectangle:

= 2(20x²-12x+4) + 2(5x²-5x+15)

= 40x²-24x+8 + 10x²-10x+30

= 50x²-34x+38

Perimeter of Triangle:

= 6x²+6x+3x+3+3x²-2x+8

= 9x²+7x+11

Difference:

(50x²-9x²)+(-34x+7x)+(38-11)

= 41x² - 27x + 27

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Mr. Jacobs is going to make a histogram of the test scores from the last math test he gave. He plans to first organize the data
    7·1 answer
  • On average and adult rest of it breathes in and out 12 times per minute about how many breaths will an adult take in a day?
    12·1 answer
  • A line is perpendicular to y = -1/2x-1
    12·1 answer
  • What is SA?<br>2m<br>3m<br>4m<br>6m​
    8·1 answer
  • the Jelly Junior High School color is made by mixing red paint with yellow paint . the ratio of red to yellow is 3 to 5 . how mu
    5·1 answer
  • How many times does seven go into three hundred ninety four
    5·2 answers
  • Last Month, your electric bill was $25.32 for 450 kilowatt hours of electricity. At that rate, what would be the bill for 240 ki
    12·1 answer
  • Try the numbers 22, 23, 24, 25 in the equation 4/3 = 32/d to test whether any of them is a solution. a. 23 is a solution. c. 24
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to 4(u+11w)<br> ? PLZ I need this
    8·1 answer
  • If 180 kg of sugar is to be divided into 3 quantities of ratio 2:3:4 find the smallest and largest quantities.​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!