The table compares the prices of four types of fruit. Which fruit is the best to buy?
1 answer:
Divide the price by the quantity:
Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each
Oranges = 2.56/8 = 0.32 each
Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each
Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each
Oranges have the lowest price each so are the best buy.
You might be interested in
Answer:
u=92
Step-by-step explanation:
Like and give 5 star rating
The answer is 4 + 3i
It is the only one there with a
or i
Like my answer? Consider marking it as brainiest!
Answer:
80 m^2
Step-by-step explanation:
The formula is lwh/3. 5*6*8=240 240/3=80
Answer:
This is all the above
Step-by-step explanation:
all answers are true to this graph