1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mylen [45]
3 years ago
6

Eight less than three times a number

Mathematics
1 answer:
seraphim [82]3 years ago
4 0

Answer:

3n-8

Step-by-step explanation:

Let n be our number

3 times n

3n

eight less than

3n-8

You might be interested in
Help me deadline today
weeeeeb [17]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

The equation becomes 9 *4 * 1/6. Then you simplify and get 6.

Please mark me as Brainliest if it is correct, thx.

8 0
2 years ago
If you do all you'll get brainliest
Flura [38]
The two equations:
Daisy’s: y = 4x + 14
Donald’s: y= 2x + 26

The point of intersection is (6, 38)
This point refers to how many of passengers it will take for both equations to have have the same cost output.

Daisy’s deal is better if you have less than 6 passengers. We can tell because the line for the equation is lower than Donald’s line. Donald’d deal will be better if you have more than 6 passengers since the line is lower than daisy’s deal.

7 0
2 years ago
how could i answer this question? "suppose 2 friends want to share 5 cookies evenly. Interpret the remainder in two different wa
laiz [17]
They both can have two cookies and then split the fith one in half
8 0
3 years ago
(2x-15)+11x=180 degrees, what is x?!?
madreJ [45]
(2x-15) + 11x = 180
Combine your like terms in get
13x - 15 = 180
Add 15 on both sides 
13x - 15 = 180
       +15   + 15
13x = 195
Divide each side by 13 and get
x = 15
7 0
3 years ago
Emily needs 5 cups of milk to make a vanilla milkshake.Should she buy a pint,a quart,or a gallon of milk?Explain your answer
Ann [662]
A gallon becase if she buys a pint that will equal to 2 cups.and a quart is 4 cups and the gallon 16 cups.the only choice with more than 5 cups is a gallon.the rest are much too small.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 5-pack of raffle tickets costs $15.55. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Jermaine’s father owes $6,300 in interest at the end of a 60-month car loan at a 7% simple annual interest rate. What was the or
    5·2 answers
  • Someone please help
    10·1 answer
  • 64 PTS!!!!!!
    5·2 answers
  • Which point is an x-intercept of the quadratic function<br> f(x) = (x + 6)(x – 3)?
    15·2 answers
  • Can you tell me the definition of the highlighted word please in your own words (Thank you)
    5·2 answers
  • 14)<br> Q<br> 28<br> ?<br> A) 112°<br> C) 50°<br> B) 65°<br> D) 125°<br> ASAP IM TAKING MY FINAL
    9·1 answer
  • Please help i will give brainliest
    13·2 answers
  • A yearly coffee club subscription costs $65. Avery received an offer for 62% off the subscription cost. What is the sale price o
    13·2 answers
  • Find the e measure of the missing angle. round to 2 decimal places
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!