1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Debora [2.8K]
3 years ago
8

The cost of 3 scarves is $26.25 what is the unit price?

English
2 answers:
mamaluj [8]3 years ago
6 0
$8.75 because 26.25 divided by 3 equals $8.75
RoseWind [281]3 years ago
5 0

$8.75

To find out the unit price, take the whole and divide it by the number of units. In this case the whole cost is $26.25. There are 3 scarves in a whole. Divide $26.25 by 3 to find out the cost of the unit price. It is $8.75.

Knowing how to figure out a unit price for something is very useful. For example, if you wanted to buy some Pepsi but didn't know if the 24-pack, 12-pack or 36-pack was a better deal, you can find out the unit price to see which is cheaper. For example, if the 24-pack of Pepsi cost $5, the unit price per can would be .21. A 12-pack at$ 2.75 would be .22 per can. A 36-pack at $6.50 is .18 per can. This tells you that you'd save more money per can if you bought the 36-pack of Pepsi.

You might be interested in
From Animal Farm. Instructions: Read the following passages from Chapter IX. and explain the inferences and insights you can mak
nignag [31]

Farm Animal is a novel by George Orwell that portrays the satire and control of the farm by the animals. The use of the Squealer's words indicates the taxes that must be readjusted.

<h3>What happens in chapter nine of the story?</h3>

In chapter nine of 'Animal Farm,' the manipulation of the story, and the language by Squealer is depicted illustrates that the food must be readjusted so that the shortage during the cold can be distributed equally among the animals.

The readjustment of the food is linked to the tax hike or the increased government funding so that the actuality of the matter can be directed in a less serious tone.

Learn more about Animal farm here:

brainly.com/question/12784792

#SPJ1

8 0
1 year ago
Read this excerpt from Holes.
Allisa [31]

Answer:

b

because i did it

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
An Emotional struggle that takes place in the protagonists mind is called
andriy [413]
A personal and emotional struggle that takes place in the mind of a character is called an internal conflict. Internal conflicts can be based on debates of morality, individual’s values, one’s opinion of another person, or one’s belief system. These conflicts lead to mental debate inside the character, only affecting themselves.
3 0
2 years ago
Who has been the most affected by the contacts the children have had with Boo (Arthur) Radley? How do you know and what has been
Vilka [71]
<span> Boo affected by the children </span>into ways . At first, he is the object of scout,jam,and dill,s curiosity.
3 0
3 years ago
Feminist or new historian theory
Gwar [14]

Answer:

need the actual question

Explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What impact does the author’s decision to name Goodman Brown’s wife “Faith” have on the text?
    9·1 answer
  • Help anybody ?????????
    9·1 answer
  • Explain how the comparisons relate to the idea that rituals are connected and repeated.
    10·1 answer
  • Which of these statements is interrogative in mood?
    13·2 answers
  • Which pronoun best completes the sentence? how is the pronoun used? the lead actors in the play were riley, terrence, and ______
    8·2 answers
  • Why didn't the US government declare monopolies to be illegal?
    15·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!
    9·2 answers
  • I NEED HELP AS FAST AS YOU CAN IT IS REALLY IMPORTENT PLZ AND THANKYOUUUU
    15·1 answer
  • Debate on doctors are more important than teachers
    5·1 answer
  • Which of the following did NOT take
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!