1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nlexa [21]
3 years ago
7

Why does multiplying by 10 shift each digit one place to the left

Mathematics
1 answer:
Olegator [25]3 years ago
7 0

It's simply a matter of counting how many factors of 10 appear in the denominator after the multiplication. Each factor of 10 in the denominator moves the decimal point one place to the left

You might be interested in
I need to finish this usa test prep now plz help
Slav-nsk [51]

Answer:

R = 101

S = 131

Step-by-step explanation:

First, you will want to get your angle T. Since T is on the same line as the angle with 128 degree, you can easily find angel T. They are supplementary angels and form 180.

T=180-128

T=52

You also know that all angles in a triangle equal to 180

Use that to find angle S

180 = R+S+T

180 = 79 + S + 52

180 - 79 - 52 = S

49 = S, exterior S = 180-49 = 131

Exterior R = 180 - 79 = 101

Now add all your exteriors

8 0
3 years ago
Simplify: -5(3c-9) – 9c – 7c2 +5<br> What’s the answer?
saveliy_v [14]

Answer:

ANSWER: -7c^{2} -24c+50

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A weight of 270 pounds falls
beks73 [17]

Answer:

240

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Many people enjoy challenging themselves by running in marathons. A marathon is a 26-mile race. The runners wear numbers that id
Rudiy27
First we clear y from the given equation
 x + 10y = 260
 10y = 260-x
 y = (260-x) / (10)
 Then, we evaluate the function within the domain of it
 x = 0
 y = (260- (0)) / (10)
 y = (260) / (10)
 y = 26
 x = 10
 y = (260- (10)) / (10)
 y = (250) / (10)
 y = 25
 That is, you travel 1 mile in 10 minutes.
 Therefore, traveling 26 miles will take:
 (26) * (10) = 260 min
 answer
 it takes for the runner to reach the school 260min.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is decimals -4.8(5.3)
bearhunter [10]

Answer:

-25.44

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Who is good with elimination and substitution methods?. i need help
    8·1 answer
  • How much is six more five
    9·2 answers
  • (3x -1) + (2x+1) (x)
    14·1 answer
  • A square has a length of 0.75m. Find the area.
    10·1 answer
  • Four coins are flipped. what is the probability that there will be exactly two heads
    14·1 answer
  • Identify the errors made in finding the inverse of
    5·1 answer
  • HELP AGAIN AGAIN AGAIN AGAIN FOR BRAINLIEST AND points
    7·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
    15·2 answers
  • Divide 345609875by 13​
    11·1 answer
  • A guidance counselor compiles data relating a student's english grade to the number of languages studied. the results are shown
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!