1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mote1985 [20]
3 years ago
14

Peanuts cost $12.00 for 2.5 pounds.How much for 1 pound

Mathematics
2 answers:
solmaris [256]3 years ago
6 0

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

Make a proportion

$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound

12/2.5=x/1

x/1 is equivalent to x

12/2.5=x

Divide

x=4.8

So, one pound of peanuts costs $4.80

Shkiper50 [21]3 years ago
6 0

Answer:

4.8

Step-by-step explanation:

divide 12.00 by 2.5 to find the unit rate which is 4.8.

You might be interested in
Solve the exponential equation-<br><br> (-5)^2x=625
dalvyx [7]

Answer:

x=25

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 9 girls and 11 boys in a class at a Private
blagie [28]

Answer:

35%

Step-by-step explanation:

9+11=20

3+4=7

20*5=100

7*5=35

4 0
3 years ago
Cam has 32 dollars. How many roses can he afford to buy?
Vlad [161]

Answer:

8 roses

Step-by-step explanation:

roses cost about 4 dollars, and 8 times 4=32

6 0
2 years ago
in the figure below, lines a and b are straight and parallel to each other, which angles must be congruent to&lt;1
vlabodo [156]

You have to show a figure

8 0
3 years ago
Plz help me with this ASAP
VLD [36.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

plug all in

1) 0 when x=0

2) 1*6-1²=6-1=5

3) 6*2-2²=12-4=8

4)6*3-3²=18-9=9

5) 6*4-4²=24-16=8

6)6*5-5²=30-25=5

7) 6*6-6²=36-36=0

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Marry says the pen for her horse is an acute right triangle. Is this possible? Explain
    6·1 answer
  • you deposit $3350 into a savings account that earns 5% interest compounded annually. Find the balance of the account after 2 yea
    14·1 answer
  • You roll a number cube numbered form 1 to 6 what is the probability that the number is divisible by 2
    13·2 answers
  • PLEASE HELP!!! How many solutions does the system have?
    5·1 answer
  • A piece of pipe that is 8 feet long is cut into 1/4 ft pieces. How many pieces can be cut from the pipe
    12·1 answer
  • Which value is equivalent to<br> 3/11?<br> OA A. 0.27<br> O<br> B. 0.27<br> OC<br> C. 3.6<br> OD. 3.
    9·1 answer
  • HELP ME OUT PLEASE I WILL GIVE BRAINLIEST
    5·1 answer
  • Which set includes rational numbers but not natural numbers
    15·1 answer
  • 5. y=12<br> Point:<br> Slope:<br> What are or is the point. And what’s the slope
    9·1 answer
  • Carla has a pair of blue jeans and a pair of black jeans. She has 3 sweaters (blue, white and tan.) She also has 3 pairs of shoe
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!