1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makkiz [27]
2 years ago
11

Monica bought a car for $x 3 years ago. Due to an inflation rate of 6% p.a. this car is now worth Mexican peso 50,000. Calculate

the cat's original purchase price​
Mathematics
1 answer:
oksano4ka [1.4K]2 years ago
4 0

Answer:

its 60198.6

Step-by-step explanation:

use the formula present price=orginal price(1-rate/100)^years

You might be interested in
Can’t figure out M&lt;7/12<br><br> The options are <br> A.1<br> B.-1<br> C.-9<br> D.-5
sladkih [1.3K]

M < 7 / 12

(1) < 7 / 12

(1) < 0.583333333 (false statement)

(-1) < 7 / 12

(-1) < 0.583333333 (true statement)

(-9) < 7 / 12

(-9) < 0.583333333 (true statement)

(-5) < 7 / 12

(-5) < 0.583333333 (true statement)

B C D maybe?

8 0
3 years ago
A map has a scale of 1/2 inch = 20 miles.
dangina [55]

Answer:

70*20=1400/2= 700. that's all

4 0
3 years ago
How many times can 2 go into 245 in fraction form​
zzz [600]

Answer:

244 1/1

Step-by-step explanation:

Since 2 goes into 245 122 times with 1 left over, it would be 244 and a whole, it would probably just be 244 and 1/1 or 245 but you asked for fraction so 244 1/1

5 0
2 years ago
GIVING BRAINLIEST PLEASE HELP!!!
choli [55]

please give me the brainliest.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A minibus sets off at 7.30 am and arrives
olga_2 [115]

Answer:

4 hours and 15 minutes

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the slope intercept form of the line passing through (3,9) and (0,3).
    6·1 answer
  • Rob notices that 55 percent of the people leaving the supermarket chhose plastic bags instead of paper bags. out of 600 people,
    7·1 answer
  • A newspaper carrier has ​$4.254.25 in change. he has sevenseven more quarters than dimes but twotwo times as many nickels as qua
    8·1 answer
  • Suppose that we want to increase production of consumer goods to a total of 6 units. Is it also possible to continue producing 7
    14·1 answer
  • I need an answer for part A and B plz
    6·1 answer
  • Using the quadratic formula to solve x2 + 20 = 2x, what are
    9·1 answer
  • Please help me with this problem​
    14·1 answer
  • If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
    8·2 answers
  • Find the measure of the arc indicated.
    11·1 answer
  • 2. In the diagram below, set I represents rational numbers, set II represents integers, and set III represents whole numbers. Sh
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!