It’s Critiquect on my alt, cause KATIE keeps on deleting literally everything I post. It’s literally so annoying omg
Answer:
The answer is that each book costs 26 dollars
Step-by-step explanation:
First we subtract 199 dollar from 7 =182
Then we divide 182 dollars to the seven book in order to find a unit =182/7=26
To prove this answer multiply 26 dollars than 7 books and see if the outcome is 182.Then subtract 199 from 182 and see if you got 17.
Answer:
128
Step-by-step explanation:
-7x+2 = -18(-7)+2=126+2=128
Answer:
Step-by-step explanation:
Can you tell me how much it costs to get gas?
The answer is C
C has units of Markers / Markers on the left and Money over an unknown which represents money.
None of the others (D) is incorrect, because we've already chosen C.
A is not because.you have the wrong amount of money divided by the larger number of makers.
B does not work because the right is markers divided by money. The left had side will have money divided by markers. It won't work. The safest way to these questions up is to keep the knows on the left and put the unknown on the left with the number it is associated with.
Let's see why the others don't work.