1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
3 years ago
6

Você é um comandante de uma espaçonave. Sua missão é chegar até Alfa Centauro em cinco anos. A distância do Sol até Alfa Centaur

o é de 2,5 x milhas. A distância da Terra ao Sol é de, aproximadamente, 9,3 x milhas. A sua espaçonave pode viajar a velocidade da luz. Você Sabe que a luz pode percorrer uma distância de 5,88 x milhas em um ano. Será que você consegue chegar a Alfa Centauro a tempo? Justifique.
Mathematics
1 answer:
Deffense [45]3 years ago
3 0

Answer:

The spaceship will get to Alpha Centaur in time

Step-by-step explanation:

<u><em>The complete question in English is</em></u>

You're the commander of a spaceship. Your mission is to reach Alpha Centaur  in five years. The distance from the sun to Alpha Centaur is 2.5 x 10^13 miles. The distance  from Earth to Sun is approximately 9.3 x 10^7

miles. Your spaceship can travel  at the speed of light. You know that light can travel a distance of 5.88 x 10^12  miles in a year. Can you get to Alpha Centaur in time?

step 1

Find the time it takes for the spaceship to travel from Earth to the Sun

The distance from the Earth to Sun is equal to

9.3*10^7\ miles

The spaceship can travel  at the speed of light

The light can travel a distance of 5.88*10^{12}\ miles in a year

so

using a proportion

\frac{5.88*10^{12}\ miles}{1\ year}=\frac{9.3*10^7\ miles}{x}\\\\x=(9.3*10^7)/5.88*10^{12}\\\\x=1.58*10^{-5} \ years

This time is very small in years

Convert to minutes

1.58*10^{-5} \ years=1.58*10^{-5} (365)(24)(60)=8.3\ min

step 2

Find the time it takes for the spaceship to travel from the Sun to Alpha Centaur

The distance from the the Sun to Alpha Centaur is equal to

2.5*10^{13}\ miles

The spaceship can travel  at the speed of light

The light can travel a distance of 5.88*10^{12}\ miles in a year

so

using a proportion

\frac{5.88*10^{12}\ miles}{1\ year}=\frac{2.5*10^{13}\ miles}{x}\\\\x=(2.5*10^{13})/5.88*10^{12}\\\\x=4.25\ years

4.25\ years< 5\ years

therefore

The spaceship will get to Alpha Centaur in time

You might be interested in
How many times greater is the value of the 3 in 342 then the value of the 3 in 13?
Leya [2.2K]
It is 100 times greater.
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
A box of oat cereal cost $3.90 for 15 oz.A box of rice cereal cost $3.30 for 11 oz which box of cereal costs less per ounce use
mariarad [96]

Answer:

A box of oat cereal cost lees than a box of rice cereal cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Given:

15 oz of oat cereal cost = $3.90

11 oz of rice cereal cost = $3.30

We need to find the which box of cereal cost less per ounce.

Solution.

First we will find cost of 1 oz of oat cereal.

Now we know that;

15 oz of oat cereal cost = $3.90

1 oz of oat cereal cost = cost of 1 oz of oat cereal.

By Using Unitary method we get;

cost of 1 oz of oat cereal = \frac{3.90}{15} = \$0.26

Now we will find cost of 1 oz of rice cereal.

Now we know that;

11 oz of rice cereal cost = $3.30

1 oz of rice cereal cost = cost of 1 oz of rice cereal.

By Using Unitary method we get;

cost of 1 oz of rice cereal = \frac{3.30}{11} = \$0.3

Now from above we can see that cost of 1 oz of oat cereal is $0.26 and cost of 1 oz of rice cereal is $0.3.

Hence we say that, A box of oat cereal cost lees than a box of rice cereal cost per ounce.

8 0
3 years ago
Lennie has 5/6 cup of ice cream. How many 1/5 cup servings can she make?
Taya2010 [7]
I think it is D i hope this is correct

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Solve 4y - 8 -2y + 5 = 0
NemiM [27]
The answer to your problem is 3/2.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Luis is saving money to purchase a new video game. He has a total of 30 coins consisting of nickels and dimes. The value of the
bazaltina [42]

14 dimes & 16 nickels.


 do they give you options for the system of equations to choose from?

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Scott bought three bags of candy with 75 pieces in each one. He plans to divide all the candy evenly among seven friends. How ma
    14·1 answer
  • Simplify 17+(-4)-(-16)-2
    7·2 answers
  • What time is it when someone says twenty-three hundred?
    6·1 answer
  • How many flyers can we buy?
    8·1 answer
  • 81.3 x 47.5 = i am lost............
    5·1 answer
  • A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    13·2 answers
  • HELP PLEEEAAAASSSEEEE!!!!!
    5·1 answer
  • 4x + 3y = 1<br> x - 3y = -11
    14·2 answers
  • Why is the information in the diagram enough to
    13·1 answer
  • What value of x makes this inequality true?<br> x - 16 &lt; 43
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!