1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
3 years ago
10

Bill has to figure out the area of a square yard he knows that one side it of his yard is equal to the length of his garage the

dimension of his rectangular garage are 15 x 10 what is the area of the yard
Mathematics
2 answers:
Licemer1 [7]3 years ago
8 0
15 × 15 =225 square yards
Debora [2.8K]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is 225 square units.

Step-by-step explanation:

Bill has to figure out the area of a square yard.

One side of his yard is equal to the length of his garage.

The dimension of his rectangular garage are 15 x 10 units. Means the length is 15 units and width is 10 units.

So, the area of the square yard will be = 15\times15=225 square units.

Therefore, the answer is 225 square units.

You might be interested in
a 36 inch board is to be cut into three pieces so that the piece is twice as long as the first piece and the third piece is 3 ti
ICE Princess25 [194]

Answer:

First piece = 6 inches

Second piece = 12 inches

Third piece = 18 inches

Step-by-step explanation:

Length of the first piece = x

Length of the second piece = 2x

Length of the third piece = 3x

Total length is 36 inches:

x + 2x + 3x = 36

6x = 36

x = 6

Therefore, the lengths are:

First piece = 6 inches

Second piece = 12 inches

Third piece = 18 inches

7 0
3 years ago
7/8 4/8 how much farther does 7/8 have than 4/8
MaRussiya [10]

The Correct Answer Is 3/8

6 0
2 years ago
Can U guys Answer These 5 Questions For Me With Work Shown
guapka [62]
You write it in verbal expression so 1) 16 less than T is 39 2) product of 2 and w 3) the sum of v and 12 is 30 4) 8 more than w 5) the sum of n and 8 is 47
4 0
3 years ago
What’s the answer for this…<br><br><br> Solve for p<br><br> 2p + 3 &gt; 2 (p – 3)
andreyandreev [35.5K]

Answer:

2p+3>2(p−3)

Use the distributive property to multiply 2 by p−3.

2p+3>2p−6

Subtract 2p from both sides.

2p+3−2p>−6

Combine 2p and −2p to get 0.

-3>6

This is true for any p.

p∈R

Step-by-step explanation:

Hope this helps! :)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
93.8% complete This is a Single Choice Question; skip ahead to question content A B C D E Confirm You planted 488 acres of corn
irakobra [83]

Answer:

  148

Step-by-step explanation:

The total yield was ...

  64,100 +8,120 = 72,220 bushels

The average yield was ...

  (72,200 bu)/(488 ac) = 148 bu/ac

Your yield per acre is 148 bushels.

____

<em>Comment on corn yield</em>

Average corn yield in the US in 2018 was 176.4 bushels per acre. The highest was 270 bu/ac in a southeastern Washington county.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Drawing A Red Tile From A Bag And Then Drawing A Green Tile After Replacing The First Tile. Dependent Or Independent?
    11·1 answer
  • 3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza
    14·2 answers
  • # 34 OK I'm stuck on it
    11·2 answers
  • What is the equation of the line, in general form, that passes through the point (1, 1) and has a y-intercept of 2.
    10·2 answers
  • What is 89 divided by 6 in long division and how would u show ur work?
    12·1 answer
  • What is the value of x? Identify the missing justifications
    9·1 answer
  • Please answer correctly!! You will be reported if you don't!!
    6·2 answers
  • Solve and explain how you got the answer :
    11·1 answer
  • a family of 4 went to a lacrosse game and spent a total of $74. they each had a hot dog, popcorn, and a soda. a hot dog cost $3,
    15·1 answer
  • Which values are part of the solution set? Check all that apply. x = 3 x = –5 x = negative one-half x = –4.5 x = –4
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!