Answer:
C
Step-by-step explanation:
Elevation of the plane is y.
y =
The airplane starts at an elevation of 8500 feet
y = 8500
It is said that the plane loses elevation at a rate of 150 feet per minute.
y = 8500 - 150
We don't know how many minutes the plane has been losing elevation so we use <em>m</em>
y = 8500 - 150m
<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
To do brainiest you have to have two answers and you can mark brainiest there should be Two blue crowns and once you pick that crown should become gold when you pick
Answer: A
Step-by-step explanation:
The answer is choice A since it has the rise and run of 2/3.