answers B and D are clearly wrong and if u do some simple thinking you can determine the answer is C...
Have a fantabulous day! :)
-7.1+-5.8=-12.9
hope this helps :)
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Since the shirt is 25 percent off your paying for 75 percent of the shirt. 0.75(36) is 27. The shirt will cost 27.00
Answer:
(x/2) + 15 = 5 + 3x
Step-by-step explanation:
Follow the steps in the equation. X is your number. First you halve it, then you add 15. Next, set it equal to the other side. The second side is 5 + (because it is the sum) and 3x (the product of 3 and x means multiply them)