1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
2 years ago
9

6 cell phones weigh 46.2 ounces. Fourteen cell phones weigh 107.8 ounces. Does this represent a proportional relationship

Mathematics
2 answers:
Studentka2010 [4]2 years ago
3 0

yes, because 46.2/6 = 7.7 ounces and 107.8/14 = 7.7 ounces

alexandr1967 [171]2 years ago
3 0
Yes, because 46.2 ounces divided by 6 is 7.7, and 107.8 divided by 14 is also 7.7, meaning it is proportional
You might be interested in
What is 154 multiplied by 754
Anastasy [175]

Answer:

116116

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 5 Unsaved
Otrada [13]

We can use the compound interest formula

F=P(1+i)^n

where

F=Future value of investment to be found

P=present value of investment ($1000)

i=interest per period (1/4 year)=0.04/4=0.01

n=number of periods (3 years * 4 quarters = 12)


Substitute or "Plug in" values, so to speak,

F=1000*(1+0.01)^12

use a calculator to do the sum

=1126.83 (to the nearest cent, and use the proper rounding rules)



3 0
3 years ago
In my town, gas prices are always listed to the thousandths place. Since the smallest coin we have is the penny, we have to roun
AlladinOne [14]

Answer:

$8.16

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Five cakes cost £2.50 how much do seven cakes cost
leonid [27]
To get the answer. you have to find the unit rate.
To find the unit rate, divide 2.50 by 5 which is 0.5 or 50 cents.
(You can check to see if you did this right by multiplying, so .5x5=2.5)
Then you multiply .5 by 7 which is 3.5, or $3.50.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. Loh is bored over winter break so he gets a temporary job at a halal cart. He gets paid 3$ for each chicken over rice that h
Masja [62]

Answer:

halal cart. Imao. does he sell fatoush

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the measure of “rst”
    6·2 answers
  • Explain the difference between 4 times the sum of x and y and the sum of 4 times x and u
    7·1 answer
  • What is 289.5 divided by 0.63
    10·1 answer
  • The basketball game had 500 people in attendance. If the ratio of hawk fans to cyclone fans is 2:10, how many more cyclone fans
    14·1 answer
  • In the coordinate plane, when you graph a positive 210 degree angle you go
    13·2 answers
  • angle a and angle C are vertical angles if the measure of angle a equals 3x + 7° and measure of angle C equals x + 53° what is t
    9·1 answer
  • 15 years from now Ravi's age will be 4 times his present age what is Ravi's present age​
    8·2 answers
  • All of the following expressions are equivalent except _____.
    5·1 answer
  • A toy shop purchases 125 identical stuffed animals for a total cost of $312.50 and sells them for $7 each. What is the markup?
    14·1 answer
  • Desperate Please Hurry Up
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!