1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry [639]
2 years ago
6

Can someone answer this question plz

Mathematics
1 answer:
statuscvo [17]2 years ago
5 0

That would be

1/3 * 3 ^3 + 14

=  1/3 * 27 + 14

=  9 + 14 = 23 (answer)

You might be interested in
What kind of number is negative 18/9
pshichka [43]
I think a non- integer rational number but I’m not real sure on that.
8 0
2 years ago
An Italian restaurant made 6 breadsticks for a table of four people. How many breadsticks will they need to make if they are exp
inessss [21]

Answer:

i think that is 147

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Solve for x 9(x-1) = 2
Katen [24]

Answer: x = 9/11

Step-by-step explanation:

First, distribute 9 to x and -1

9x - 9 = 2

Then add 9 to both sides

9x = 11

Then divide both sides by 9

x = 9/11

Hope it helps :)

4 0
2 years ago
The area of a rectangle is 6 + 3x square feet. Which of the following expressions could represent the lengths
Setler79 [48]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

3(2+x)

distribute

=6+3x

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify<br> Please thanks
solmaris [256]

Answer: - 6xy/23xy

Step-by-step explanation:

They're both simplified by 11.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. What is the equation of the line with slope 4 and y-<br> intercept = -3?
    15·1 answer
  • A dock worker pays $30 for 10 lb of sea food. it is made of two kinds of shrimp: large shrimp sells for $5 per pound, and popcor
    12·1 answer
  • Lisa and Daisy work at a hair salon. The salon charges $18 for a hair styling session with Lisa and $12 for a session with Daisy
    9·1 answer
  • Plz help I’m you guessed it desperate
    9·1 answer
  • A u B u C A=(a,b,c,d,e) B=(d,e,f,g,h,i) C=(a,e,i,o,u) help class 8​
    14·2 answers
  • Finde<br>3 rational number<br> 7 and 8<br>​
    10·2 answers
  • Please help with this, tysm ​
    13·2 answers
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • Solution
    13·1 answer
  • 1. Jillian Knits hats for her family and friends. In the week, she knits 4 hats, the next week, she has some help and together,
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!