1/2 price of 1 gallon = 1.78 gallons
price of 1 gallon= 1.78 gallons * 2
price of 1 gallon = 3.56
It is cheaper to buy milk at store 1 than it is at store 2, this is because at store 1 it costs 3.49 per gallon whereas store 2 it is 3.56 per gallon.
Hope this helps! :)
Answer:
1.75 feet of wood
Step-by-step explanation:
350/200 = 1.75
x/1 = 1.75
Multiply both sides by 1 to isolate x.
x = 1.75
The answer to your question is 7/12
Answer:
C. Their slopes are equal.
Step-by-step explanation:
Given : If two lines are parallel.
To find : which statement must be true.
Solution : We have given that If two lines are parallel.
We know that two parallel line have same slope
By rise over run :
Therefore, C. Their slopes are equal
Step-by-step explanation: