1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
den301095 [7]
2 years ago
9

An economy package of cups has 460 green cups. If the green cups are 20% of the total package, how many cups are in the package?

​
Mathematics
1 answer:
Oksi-84 [34.3K]2 years ago
3 0
2300 cups because if 460 is 20%, multiply the 460 x 5 to get 100%
You might be interested in
Find the area of the following rectangle in square feet. 44 ft 2 11 ft 2 14.7 ft 2 132 ft 2
uysha [10]
The picture in the attached figure

we know that
area of rectangle=base*height
in this problem
base is 22 ft
height is 2 yd

convert yd to ft
1 yd is equal to 3 ft
2 yd--------> 2*3-----> 6 ft

area of rectangle=22*6-----> 132 ft²

the answer is
132 ft²

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer correctly !!!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Elis [28]

Answer:

<em>MQ = 16 units</em>

Step-by-step explanation:

\frac{x}{14} = \frac{9}{63}

x = \frac{14*9}{63} = 2

<em>MQ</em> = 14 + 2 = <em>16 units</em>

6 0
3 years ago
Find the product in simplest form.
Gennadij [26K]
The answer is B.9/14
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HURRY ONLY CORRECT ANSWERS 50 POINTS NEED THIS IN ONE HOUR
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

250=70x+50

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28
Liono4ka [1.6K]
Price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which function in vertex form is equivalent to f(x) = x^2 + 6x + 3?
    10·1 answer
  • Kevin has $24 to buy a gift for his cousin. He found a gift of $22. With 5% sales tax added on, will Kevin have enough money to
    14·2 answers
  • Please help i want to pass
    11·1 answer
  • Ben’s broker charges a commission of $125 for every $1,000 of stock bought or sold. Ben bought 442 shares of Xyx Motors when the
    5·2 answers
  • a market buys mixed nuts at $15 per round. They want to make a 20% profit. What would you pay for 1 pound of nuts.
    6·1 answer
  • The Anderson family drove 7.5 hours on the first day of their road trip how many seconds is equivalent to
    12·1 answer
  • Which is the most accurate statement about the
    7·2 answers
  • What is the product of a fraction multiplied by its multiplicative inverse? Justify your answer with an example
    9·1 answer
  • find the number such that three times the sum of two and a number is three less than four times the number​
    9·1 answer
  • Help me please. I really neeed it
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!