Answer:
p = 5.88/3 –.75
The original be price was $1.21 per lb pound
Step-by-step explanation:
To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.
Then subtract .75 from the new be price to find the original price.
5.88/3 = 1.96
1.96 –.75 = 1.21
B. I believe I just wanna get some points
Answer:
It's c) y = 15x +200
Step-by-step explanation:
First divide the total cost by the number of students using two values of the table:
1500/100 = 15
This is the number that multiply x in the equation.
In the options given, there is just one equation that have 15 multipling x, so that must be the answer
Answer:
Line A
Step-by-step explanation:
Line A has a constant of proportionality (slope) of 4.