We know that 1 dozen= 12
2 dozens* (12/ 1 dozen)= 24
2 dozens means 24~
Answer:
The cost for 5 songs is $5.35
Step-by-step explanation:
Find the unit rate for 1 song by dividing the total cost for 3 songs by 3
$3.21 ÷ 3 = $1.07
The unit rate is $1.07 per song, so multiply that by 5 to find the total cost for 5 songs
$1.07 * 5 = $5.35
Answer:
1/72
Step-by-step explanation:
1/6*1/2= 1/12
1/12 drive to the train station
1/6 take train
drive and train = 1/12*1/6
fraction = 1/72
Answer:
y = 3x + 1
Step-by-step explanation:
Consider the differences between consecutive terms of y
1 → 4 → + 3
4 → 7 → + 3
7 → 10 → + 3
10 → 13 → + 3
13 → 16 → + 3
The differences are constant, the constant is the multiplier, that is
y = 3x
Given the point (0, 1 ) , thus add 1 to the 3x term , hence
y = 3x + 1 ← equation relating x and y