1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olchik [2.2K]
3 years ago
11

The sales team at an electronics store sold 48 computers last month. The manager at the store wants to encourage the sales team

to sell more computers and is going to give all the sales team members a bonus if the number of computers sold increases by 30% in the next month. a) What is the amount of increase in computers needed? b)What is the new amount of computers the team must sell?
Mathematics
1 answer:
Ivahew [28]3 years ago
5 0

Answer: a. 14 Computers

b. 62 Computers

Step-by-step explanation:

a) What is the amount of increase in computers needed?

Number of Computers sold last month = 48

Percentage increase required = 30%

Amount of increase in computers needed= 30% × 48

= 0.3 × 48

= 14.4

= 14 approximately

b)What is the new amount of computers the team must sell?

This will be the amount of Computers sold last month plus the increase.

= 48 + 14

= 62 Computers

You might be interested in
What’s the correct answer for this question?
Helen [10]

Answer:

( -1 , 1 )

Step-by-step explanation:

(x1,y1) = (5,9)

(x2,y2) = (-7,-7)

=(-7+5/2 , -7+9/2)

= (-1,1)

3 0
3 years ago
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
1) A city has a population of 21,517 based on a census taken in 1998. If the
nevsk [136]

Answer:

B. 606,900

Step-by-step explanation:

Hope it helps

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Match the inequality with its line graph.
Flura [38]

Answer:

Here, answer is given in form of 4 figure labelled with inequality

Step-by-step explanation:

Given inequality are

A). 2x>(-6)

B). 6+x\leq 3

C). x-4

D). -x-5\leq (-2)

For matching with givens graph:

Simplifying...

A). 2x>(-6)

Divide 2 on both sides

x>(-3)

B). 6+x\leq 3

Add (-6) on both side.

6+x+(-6)\leq 3+(-6)

x\leq(-3)

C). x-4

Add (4) on both side.

x-4+4

x

D). -x-5\leq (-2)

Multiple (-1) on both side

+x+5\geq (+2)

Note :  Change of inequality sign due to multipication of negative number

Add (-5) on both side.

x\geq (-3)

Here, Answer is given in form of 4 figure labelled with inequality

4 0
2 years ago
PLS HELP!!
nadezda [96]

Answer:

Step-by-step explanation:

a = number of successful events

b = total number of events.

4 0
1 year ago
Other questions:
  • PLEASE HELP
    11·1 answer
  • Determine if the lines are parallel, perpendicular, or neither 10x+5y=-5 and y=-2x+6
    10·1 answer
  • In a relation, the input is the number of people and the output is the number
    11·1 answer
  • Simplify. 1+32⋅2−5 A −48 B14 C15 D27
    11·1 answer
  • 1. Rita has 3 ¾ cups of potato chips to share with 6 friends. How many cups does EACH friend get
    15·2 answers
  • What is the answer to this<br> 3x−y=7<br> −4x+6y=0 ​
    6·1 answer
  • Please help me with thus pls
    7·1 answer
  • Mr. Dixon is ordering pizzas and breadsticks for a school pizza party and has a budget of $76,
    12·1 answer
  • A dealer gained a 10% profit by selling an article for Birr 330.00. what was original price of the article​
    14·1 answer
  • How do i solve things that dont make sense to me even though i do know but dont know
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!