1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
2 years ago
7

How do I solve -8=-(x+4)

Mathematics
2 answers:
DiKsa [7]2 years ago
8 0
First do distrubutive property
-(x+4)=-8
Multiply the parenthesis by the invisible -1 in the front 
: -x-4=-8
Now add 4 to both sides
-x=-4
then divide -1 by both sides
x=4 is your answer
olya-2409 [2.1K]2 years ago
5 0
Hi

- 8 = - ( x + 4)
-8 = -x - 4
Flip the equation
-x - 4 = -8
-x = -8 + 4
-x = -4
Divide both sides by -1
-x/-1 = -4/-1
x = 4


Good luck :)

You might be interested in
Write the algebraic expression:<br> Two times a number plus two
Travka [436]
2x+2 would be the expression
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me plez........
Vika [28.1K]

Answer:

=12

hope that helped you:)

please make my answer brainiest as im trying get 4 brainiest answers

6 0
2 years ago
Two trains leave Raleigh at the same time one traveling north and the other south the first train travels at 50 miles per hour a
Elis [28]

Answer:

<h2>2.5 hours</h2>

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

for train one

speed= 50miles per hour

for train two

speed= 60miles per hour

the total distance between both trains=275miles

Step two:

the expression for speed= distance/time

so that, distance= speed*time

let the time be t

we are going to combine both distances

train one distance =50t

train two distance =60t

Hence total distance

50t+60t=275

110t=1=275

t=275/110

t=2.5 hours

<u>It will take 2.5 hours</u>

4 0
2 years ago
Answer the following questions:
Lelechka [254]

Answer:

a. RTP

b. NM

c. x = 7

3x - 1 = 20

3x = 21

x = 7

5 0
3 years ago
Identify the x- and y-intercepts.
UkoKoshka [18]
I would say the x intercept is (6,0) and the y intercept is (4,0)
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.99. Which package is a better deal
    8·1 answer
  • Jacky used the
    6·1 answer
  • Thomas buys a case of bottled water .A case contains 36 bottles of water and $4.69.Thomas would sell each bottle of water for $0
    11·1 answer
  • Figure the standard deviation of the distribution of means for a population with a standard deviation of 20 and sample size of 1
    7·1 answer
  • Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, please!Help, pleas
    9·2 answers
  • Pls help me anyone <br> I don’t get this pls
    8·1 answer
  • The question is in the picture plz help
    12·2 answers
  • Need help.. if you can help me​
    7·2 answers
  • Determine the slope and the y-intercept <br><br> 3x+y=5 <br> Answer:
    12·1 answer
  • The avrge amount of rainfalls is?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!